Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2017

ΚΕΣΥΠ: Συμβουλευτική & Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού ΚΕ.ΣΥ.Π. αποτελεί υπηρεσία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου και στεγάζεται στην οδό Μονοφατσίου 8 στο 2ο όροφο. Παρέχονται δωρεάν υπηρεσίες επαγγελματικού προσανατολισμού και συμβουλευτικής σε μαθητές και γονείς.
Για περισσότερες πληροφορίες και στοιχεία επικοινωνίας…επιλέξτε ΕΔΩ.

ΙΤΕ: Βραδιά Ερευνητή 2017

Η Βραδιά Ερευνητή διοργανώνεται και φέτος στην Κρήτη από το
Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ) και το Ελληνικό Κέντρο Θαλάσσιων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ).

Πρόκειται για μια πανευρωπαϊκή γιορτή για την έρευνα που πραγματοποιείται παράλληλα σε περισσότερες από 300 Ευρωπαϊκές πόλεις σε 36 χώρες. Στόχος της εκδήλωσης είναι η προβολή της έρευνας στο ευρύ κοινό και η προσέλκυση νέων κυρίως ανθρώπων να δουν από κοντά τα τεχνολογικά επιτεύγματα και τις ερευνητικές δράσεις του ΙΤΕ και του ΕΛΚΕΘΕ. Φέτος, η κύρια εκδήλωση της Βραδιάς Ερευνητή είναι την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2017.

Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Μαθητικές εκλογές

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας από 25 ως 29 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας οι εκλογές για τα 5μελή μαθητικά συμβούλια τμημάτων καθώς και για το 15μελές μαθητικό σχολικό συμβούλιο.

Οι υποψηφιότητες για το 15μελές μαθητικό συμβούλιο πρέπει να κατατεθούν στον υποδιευθυντή κ. Μαρίνο Στραταντωνάκη το αργότερο ως τις 14.00 την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2017.

20ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου και 17η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

Σας ενημερώνουμε ότι, κατόπιν της θετικής εισήγησης του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) με το με αρ. πρωτ. 35/06-09-2017 Απόσπασμα Πρακτικού του Διοικητικού Συμβουλίου του, εγκρίνεται για το σχολικό έτος 2017-2018 η υλοποίηση από 2 έως 9 Δεκεμβρίου 2017 του 20ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους που θα πραγματοποιηθεί στον Πύργο, την Αμαλιάδα, τα Λεχαινά, τη Γαστούνη και σε άλλες πόλεις της Ηλείας. Θα γίνουν επίσης προβολές και εκδηλώσεις και στους άλλους δυο νομούς της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, Αχαΐας και Αιτωλοακαρνανίας. Στο Φεστιβάλ αυτό προβάλλονται ταινίες επαγγελματιών που έχουν στο επίκεντρο την παιδική και νεανική ηλικία.
Παράλληλα με το Φεστιβάλ Ολυμπίας πραγματοποιείται και η 17η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας- CAMERA ZIZANIO. Στην CAMERA ZIZANIO, προβάλλονται δημιουργίες (μικρού μήκους) παιδιών και νέων από την Ελλάδα και τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, που έχουν πραγματοποιηθεί είτε στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων, είτε είναι αποτέλεσμα ατομικών πρωτοβουλιών. Διαγωνίζονται σε τρεις ηλικιακές κατηγορίες: Α. δημιουργίες παιδιών ως 12 ετών, Β. από 13 ως 16 ετών και Γ. από 17 ως 20 ετών.
Για περισσότερες πληροφορίες, επιλέξτε ΕΔΩ…

Μαθητικοί Διαγωνισμοί για το έτος 2017

Το Υπουργείο Εξωτερικών του Μεξικού & το Ινστιτούτο των Μεξικανών στο Εξωτερικό (ΙΜΕ) προσκαλούν για 1η φορά μαθητές σε Διαγωνισμό παιδικής ζωγραφικής “Αυτό είναι το Μεξικό μου”.

Για περισσότερες πληροφορίες… επιλέξτε ΕΔΩ

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών προκηρύσσει Μουσικούς Διαγωνισμούς για παιδιά κι εφήβους.

Για περισσότερες πληροφορίες…. επιλέξτε ΕΔΩ

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών προκηρύσσει Λογοτεχνικούς Διαγωνισμούς για παιδιά κι εφήβους.

Για περισσότερες πληροφορίες… επιλέξτε ΕΔΩ

Επιμορφωτικά προγράμματα Συλλόγου “Αγίας Αικατερίνης”

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Αγίας Αικατερίνης” Δήμου Ηρακλείου ανακοινώνει την έναρξη επιμορφωτικών τμημάτων παραδοσιακών εργαστηρίων και σεμιναρίων περιόδου 2017-2018.
Για περισσότερες πληροφορίες…επιλέξτε ΕΔΩ.

Βράβευση μαθητών στον 20ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό κατασκευής ξύλινης φωλιάς

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου
συγχαίρουν τους παρακάτω μαθητές της Γ τάξης του σχολικού έτους 2016-2017
Κωνσταντουλάκη Μηνά
Μπουντάση Στέφανο
Σαργκανάκη Ολυμπία
Σουλαδάκη Γεώργιο-Μάριο
για τη βράβευση τους στον
“20ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Κατασκευής Ξύλινης Φωλιάς για Πουλιά”.