Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2017

ΙΣΤ ́ Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος»

Προκηρύχθηκε ο ΙΣΤ ́ Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα:

«Η συμβολή της Ελλάδας στη νίκη κατά τον Α ́ Παγκόσμιο Πόλεμο»

από το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου.

Για περισσότερες πληροφορίες, κάντε κλικ ΕΔΩ

2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Λογοτεχνικός & Καλλιτεχνικός Διαγωνισμός

Ο Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων Ελλάδος προκηρύσσει το 2ο Πανελλήνιο
Μαθητικό Λογοτεχνικό και Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό, για το σχολικό έτος 2017-18, με θέμα:
«Οι ήρωες στους αγώνες του Ελληνισμού για ελευθερία, πηγή έμπνευσης των νέων στην Ελλάδα και την Κύπρο».

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ

30ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής 2017-2018

Εγκρίνεται ο 30ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής 2017-2018 που διοργανώνει για 30 συνεχή χρόνια η ΕΠΥ (Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών) με τη συνεργασία τμημάτων Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Ελληνικών Πανεπιστημίων και τμημάτων Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ

Για τον κανονισμό του διαγωνισμού πατήστε ΕΔΩ

“Παιδί και κάπνισμα”

Η Αντιδημαρχία Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Καινοτομίας Δ. Ηρακλείου σε συνεργασία με την «Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία» διοργανώνουν τη δράση «Παιδί και Κάπνισμα»,  στο πλαίσιο των εργασιών του Συνεδρίου ICE 2017, που θα φιλοξενηθεί στην πόλη του Ηρακλείου.

Για περισσότερες πληροφορίες, πατήστε ΕΔΩ

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης στο σχολείο μας

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Καθηγητών
και το Δεκαπενταμελές Μαθητικό Συμβούλιο
του σχολείου μας,
εκφράζουν τις ευχαριστίες τους
στον Σεβασμιότατο Αρχιεπίσκοπο Κρήτης κ.κ. Ειρηναίο,
για την τιμή που μας έκανε να επισκεφθεί το σχολείο μας
μετά την Θεία Λειτουργία του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Κατσαμπά.

Έναρξη της Ενισχυτικής Διδασκαλίας – συγκέντρωση Υπεύθυνων Δηλώσεων γονέων

Ενημερώνουμε τους γονείς και  τους μαθητές μας, ότι πρόκειται να ξεκινήσει η ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ, για τη βελτίωση της μαθησιακής τους επίδοσης.
Ως καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης της Υπεύθυνης Δήλωσης του Γονέα/Κηδεμόνα στην Διεύθυνση του σχολείου  ορίζεται η Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017.
Τα μαθήματα που προσφέρονται στο πλαίσιο της Πράξης «Ενισχυτική διδασκαλία στη Β/θμια εκπαίδευση, σχολικό έτος 2017-2018» είναι:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία
  • Μαθηματικά
  • Φυσική
  • Χημεία
  • Αγγλικά

Για περισσότερες πληροφορίες…επιλέξτε ΕΔΩ.

«Το ταξίδι-εκπαίδευση και πολιτισμός στον κόσμο»