Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2017

Διεύθυνση &
ο Σύλλογος Καθηγητών
του 12ου Γυμνασίου Ηρακλείου
εύχονται στη σχολική μας κοινότητα
χαρούμενα Χριστούγεννα και το νέο έτος
που θα γεννηθεί να μας γεμίσει με ελπίδα για το μέλλον.
κα-
λες
γιο-
ρτές

Θεατρική συνέντευξη του Νίκου Καζαντζάκη

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017, μετά από τον εκκλησιασμό στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου στον Κατσαμπά, θα πραγματοποιηθεί θεατρική παράσταση “Συνέντευξη από τον Νίκο Καζαντζάκη”, βασισμένη σε κείμενα που δημιουργήθηκαν στα πλαίσια Πολιτιστικού προγράμματος.

Επίσκεψη Περιβαλλοντικής ομάδας στο ΚΠΕ Αρχανών

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017 σε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Αρχανών, όπου οι 31 μαθητές και 4 καθηγητές, παρακολούθησαν πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σχετικό με το θέμα του πρόγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων, που υλοποιούν τη φετινή σχολική χρονιά.

Προβολή της ταινίας “Νίκος Καζαντζάκης”

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017, 200 περίπου μαθητές του σχολείου μας θα μεταβούν στον κινηματογράφο “ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ”, για την προβολή της ταινίας “Νίκος Καζαντζάκης” του σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή. Οι μαθητές που δεν μετέχουν στην διδακτική επίσκεψη παρακολουθούν στο σχολείο, πεντάωρο πρόγραμμα μαθημάτων.

Ημέρα ενημέρωσης γονέων & Χριστουγεννιάτικο παζάρι

Ανακοινώνεται ότι ως ημέρα ενημέρωσης γονέων και κηδεμόνων, για τη μαθησιακή επίδοση και διαγωγή των μαθητών μας, έχει οριστεί η Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 και ώρες από τις 11:30 έως τις 14:00.

Επίσης όλη την επόμενη εβδομάδα, από 18 έως 22 Δεκεμβρίου, θα λειτουργεί στο σχολείο μας Χριστουγεννιάτικο παζάρι. Τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν, θα διανεμηθούν με τη μορφή δωροεπιταγών, σε άπορες οικογένειες της περιοχής μας.

Η Μουσική Ομάδα συμμετέχει στις εορταστικές εκδηλώσεις των Χριστουγέννων 2017

Η Μουσική ομάδα του 12ου Γυμνασίου Ηρακλείου, υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριας μουσικής του σχολείου μας, κας Κικής Καγιαβά, έχει τη χαρά και την τιμή να συμμετέχει στις παρακάτω εορταστικές εκδηλώσεις των Χριστουγέννων του 2017:

• Στην Πλατεία Ελευθερίας, το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 6:00 μμ., στις εκδηλώσεις του «Χριστουγεννιάτικου Κάστρου».
  • Στην Πλατεία Κορνάρου, την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 11:00 πμ., συμμετέχει στο πλαίσιο των εκδηλώσεων-σειράς ξεναγήσεων «Το Κάστρο και οι μύθοι του» των ομάδων Κ.Κ.Θ. & Κ.Π. Ηρακλείου.
  • Στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 9:30 πμ., στη συναυλία χορωδιακής μουσικής, γύρω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο, στον προθάλαμο του μουσείου.

Ξεκινάει η Ενισχυτική Διδασκαλία την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017

Ανακοινώνεται ότι την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 14:30 ξεκινάνε τα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας. Καλούνται οι μαθητές που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον μέσω υπευθύνων δηλώσεων των γονέων/κηδεμόνων τους, όπως προσέλθουν την παραπάνω ημέρα και ώρα στο χώρο του σχολείου.

Διδακτική επίσκεψη στο Κούλε & Ναό Αγίου Πέτρου

Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017, οι μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας συμμετέχουν πεζοί, με διδακτική επίσκεψη στο Ενετικό φρούριο Κούλες και στο Ναό Αγίου Πέτρου Δομινικανών.  Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως, για την ξενάγηση τον αρχαιολόγο της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηρακλείου κ. Γιώργο Κατσαλή.

Heraklion Chemistry Show 2017: Βράβευση μαθητών

Η Ένωση Ελλήνων Χημικών ανακοινώνει ότι την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου και ώρα 19.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Λυκείου Ηρακλείου, θα τιμήσει τους  μαθητές  της Κρήτης  που διακρίθηκαν  στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Χημείας το 2017 και τους μαθητές που συμμετείχαν στην παρουσίαση πειραμάτων στην εκδήλωση HeraklionChemistryShow 2017.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών συγχαίρει τους μαθητές/μαθήτριες: Παντερμαράκη Ελένη, Πλαΐτη Μαρία-Ελισσάβετ, Σουλαδάκη Γεώργιο και Χαρκουτσάκη Μιχαήλ που συμμετείχαν στην εκδήλωση HeraklionChemistryShow 2017.

37ος Πανελλήνιος/65ος Πανευρωπαϊκός Μαθητικός Διαγωνισμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Σχολείων

Όπως κάθε χρόνο, διενεργείται ο Διαγωνισμός της Επιτροπής Europe at School, τόσο στην Ελλάδα όσο και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Το γενικό θέμα για το 2018
είναι

«Οραματιζόμαστε το μέλλον μας» και ειδικότερα: « Με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον: Νέες τεχνολογικές εφευρέσεις και προκλήσεις, επιστημονικές ανακαλύψεις, εικονική πραγματικότητα, σχέδια εποικισμού άλλων πλανητών, επαπειλούμενα οικοσυστήματα. Πώς οραματίζεστε τη ζωή και τον κόσμο μας στις επόμενες δεκαετίες;»

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ