Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2018

Αλλαγές στη φοίτηση μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύτηκε η Υπουργική Απόφαση με θέμα:
«Εγγραφές, μετεγγραφές, φοίτηση και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής
στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης».
Για μια συνοπτική μελέτη των βασικών σημείων-αλλαγών, ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.
Για κατεβάσετε την υπουργική απόφαση, ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.
Συνοπτική παρουσίαση στο Google Presentation.

Διαγωνισμός συγγραφής περιβαλλοντικής ιστορίας 2018

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής και η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ), στο πλαίσιο του Εθνικού Δικτύου “Φύση Χωρίς Σκουπίδια- Άλλοι πετούν άλλοι πεινούν” που συντονίζουν και σε συνέχεια της περσινής επιτυχημένης αντίστοιχης δράσης, προκηρύσσουν Διαγωνισμό Συγγραφής Περιβαλλοντικής Ιστορίας με τίτλο:

«Το μέταλλο ποτέ δεν παύει να ζει,

περιμένει να του δώσεις μια νέα μορφή»

Για περισσότερες πληροφορίες, επιλέξτε ΕΔΩ κι ΕΔΩ

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων, γεννηθέντων το 2000

Ενημερώνουμε ότι οι στρατεύσιμοι της κλάσεως 2021 (γεννημένοι το έτος 2000) είναι υποχρεωμένοι να καταθέσουν Δελτίο Απογραφής (ΔΑ) έως τις 2 Απριλίου 2018 στις Στρατολογικές Υπηρεσίες ή στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ).

Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο στο σχολείο μας

Σας ενημερώνουμε ότι το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο http://planetariumotg.gr  θα βρίσκεται στο σχολείο μας από το πρωί της Δευτέρας 15 Ιανουαρίου μέχρι και το μεσημέρι της Τετάρτης 17 Ιανουαρίου 2018.

• Τις πρωινές ώρες μπορούν να το επισκεφθούν μαθητές σχολείων με οργανωμένες επισκέψεις, μετά από συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου μας.
  • Επίσης, μετά τη λήξη του σχολικού ωραρίου, υπάρχει η δυνατότητα επισκέψεων πολιτών τις απογευματινές ώρες της Δευτέρας και Τρίτης.

Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο προβάλλει ψηφιακές παραστάσεις ημισφαιρικής οθόνης πλήρους θόλου (360◦), σε έναν σταθερό συναρμολογούμενο θόλο διαμέτρου 6 μέτρων με επιφάνεια οθόνης 57 m2. Οι εικόνες προβάλλονται σε όλη την εσωτερική επιφάνεια του θόλου ώστε να περιβάλλουν πλήρως το κοινό, δημιουργώντας ένα απίστευτα εντυπωσιακό περιβάλλον που συναρπάζει.
Παράλληλα με τις προβολές, εφόσον το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες πραγματοποιείται και παρατήρηση με τηλεσκόπιο, του Ηλίου μέσω ειδικού ηλιακού φίλτρου κατά τη διάρκεια της ημέρας και του έναστρου ουρανού το βράδυ, προσφέροντας άμεση επικοινωνία με το κοινό και κάνοντας τους μαθητές/θεατές να αισθανθούν σαν να είναι μέρος της διαστημικής εξερεύνησης.

Για να δείτε το πρόγραμμα προβολών και την αφίσα…ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.