Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2018

8η BIENNALE παιδικής τέχνης

Το Μουσείο και η Ακαδημία Παιδικής Τέχνης διοργανώνουν την 8η  BIENNALE παιδικής τέχνης, πρεσβεύοντας με αυτόν τον τρόπο την αγάπη, την ειρήνη, τη φιλία και την αλληλεγγύη, μεταξύ των λαών του κόσμου με θέμα  Τέχνη με γεύσεις, χρώματα και αρώματα.

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Ενημέρωση για τα “Μέτρα αυτοπροστασίας από το σεισμό”

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018, το πρωί ενημερώθηκε η σχολική μας κοινότητα από τους Εθελοντές ΠΡΟΤΕΚΤΑ Ηρακλείου και συγκεκριμένα από την κα Λίβα Άννα για τα μέτρα αυτοπροστασίας από το σεισμό. Στο τέλος της παρουσίασης πραγματοποιήθηκε άσκηση εκκένωσης του χώρου εκδηλώσεων και στο τέλος της 5ης ώρας άσκηση εκκένωσης του κτιρίου σε περίπτωση σεισμού.

Διδακτικές επισκέψεις σε επιχειρήσεις

Την εβδομάδα 12-16/2/2018 πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω διδακτικές επισκέψεις σε χώρους εργασίας, στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν και συζήτησαν με επαγγελματίες των εταιρειών:

• Coca cola 3Ε (ΒΙΠΕΗ)
  • Ελαιουργείο Αλμπαντάκη (Καλέσσα)
  • Κρητικός Φούρνος (Πεζά)
  • Οινοποιίο Μπουτάρη (Σκαλάνι)
  • Πλοίο Κνωσός Palace (Μινωικές Γραμμές)
  • Σαβοϊδάκης (ΒΙΠΕΗ)

Ευχαριστούμε τους υπευθύνους των εταιρειών για την άριστη συνεργασία.

Μαθητές-φίλαθλοι στον τελικό Κυπέλλου Καλαθοσφαίρισης Ανδρών

Το Σάββατο 17/02/2018, φίλαθλοι καθηγητές και μαθητές του σχολείου μας θα παρακολουθήσουν τον 43ο τελικό Κυπέλλου Καλαθοσφαίρισης Ανδρών 2018 στο κλειστό γήπεδο  “Δύο Αοράκια”.
Τη διοργάνωση ανέλαβε η Ελληνική Αστυνομία και ο Δήμος Ηρακλείου και η μετακίνηση με λεωφορείο πραγματοποιείται δωρεάν (αναχώρηση από το σχολείο στις 14:35).

Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός, μαθητών της Γ΄ τάξης

Την Πέμπτη 15/2/2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κος Αντωνίου Θεόδωρος, υπεύθυνος του ΚΕΣΥΠ (Κέντρο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου  μαζί με συνεργάτες του. Πραγματοποιήθηκαν:

Δίκτυο Greco 2017-2018

Εγκρίθηκε η σύσταση του «Δίκτυο Greco», υπό την επιστημονική επίβλεψη του σχολικού συμβούλου Θεολόγων Κρήτης κ. Γεωργίου Στριλιγκά, για το σχολικό έτος 2017-2018 από τη Γενική Διεύθυνση Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας.

Το σχολείο μας είναι ένα από 4 πρώτα που συμμετέχουν.

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Για να δείτε τη δουλειά μας στο Δίκτυο Greco τα τελευταία χρόνια, μπορείτε να πλοηγειθείτε στο http://stabimatatougreco.weebly.com/

Θεματική Εβδομάδα από 5 έως 9 Φεβρουαρίου 2018

Η εβδομάδα από 5 έως 9 Φεβρουαρίου, ορίστηκε ως Θεματική Εβδομάδα στο σχολείο μας, για την ενημέρωση των μαθητών και τη διερεύνηση των παρακάτω ζητημάτων:

• Διατροφής,
  • Εθισμού-Εξαρτήσεων
  • Έμφυλων Ταυτοτήτων και
  • Κυκλοφοριακής Αγωγής και Οδικής Ασφάλειας

Στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας υλοποιούνται εκπαιδευτικές επισκέψεις:

• στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, για τους μαθητές των  Α και Β τάξεων,
  • στο Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ), για τους μαθητές της Γ τάξης

Επίσης θα μας επισκεφθούν επιστήμονες από τους παρακάτω φορείς:

• 7η ΥΠΕ – Υγειονομική Περιφέρεια Κρήτης
  • EEEEK Ηρακλείου
  • Εθελοντές ΠΡΟΤΕΚΤΑ Ηρακλείου
  • Ενιαίος Φορέας Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ)
  • ΙΕΚ Kappa Studies
  • Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων (ΚΕΘΕΑ Αριάδνη)
  • Σύλλογος για την Πρόληψη των Τροχαίων Ατυχημάτων (Ε.ΣΥ.ΠΡΟΤ.Α.)
  • Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών
  • TUV Austria Hellas – Διεύθυνση πιστοποίησης συστημάτων διαχείρισης & προϊόντων

Επίδοση ελέγχων Α΄ τετραμήνου

Ενημερώνουμε τους γονείς & κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας
ότι  τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου 2018
και ώρες από 11:00 έως 14:00
θα δίδονται οι έλεγχοι επίδοσης Α΄τετραμήνου.
Θα προηγηθεί στις 11:00 ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων
για τις αλλαγές στη φοίτηση και
στα όρια απουσιών μαθητών Γυμνασίου

βάσει του νέου νόμου.