Αρχείο μηνός Μάρτιος 2018

Κλήρωση λαχνών για μία διανυκτέρευση στα Χανιά

Σε συνέχεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης της Μουσικής Ομάδας του σχολείου μας
στο 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας
και στην πανέμορφη Κέρκυρα,
πραγματοποιήθηκε στις 30/3/2018 η κλήρωση,
βάσει των λαχνών που χρησιμοποιήθηκαν
για την οικονομική ενίσχυση των μαθητών που συμμετείχαν.

Ο λαχνός που κέρδισε τη διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο ΚΥΔΩΝ της πόλης των Χανίων
είναι ο υπ’ αρίθμ. 56603 της κας Κατερίνας Σκαφίδα.

Εκπαιδευτική εκδρομή του 12ου Γυμνασίου στη Δυτική Κρήτη

Την Πέμπτη 29 Μαρτίου ομάδα μαθητών του 12ου Γυμνασίου που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Ροκέ ή Ρουά ματ; (τα κάστρα-πύργοι της Ελλάδας σε μία ατέρμονη μάχη)» & στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Στα Βήματα του Καζαντζάκη» θα αναχωρήσουν από το Ηράκλειο με προορισμό τη Δυτική Κρήτη στα πλαίσια τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής.

Θα πραγματοποιηθούν επισκέψεις στην Αρχαία Ελεύθερνα (παράλληλα με πραγματοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος στο Μουσείο της αρχαίας Ελεύθερνας), στο φαράγγι του Πατσού, στη Μονή Τσαγκαρόλων, τη βιομηχανία «Γεράνι», το Μουσείο Τυπογραφίας Χανίων (με βιωματική ξενάγηση), το Βοτανικό Πάρκο Χανίων & τη Φορτέτσα του Ρεθύμνου.

Παράλληλα θα γίνουν περιπατητικές ξεναγήσεις στην παλιά πόλη των Χανίων & του Ρεθύμνου.

Προστάτεψε το Παιδί σου από το Ηλεκτρονικό Έγκλημα

Σας ενημερώνουμε για το επιμορφωτικό σεμινάριο: “Προστάτεψε το Παιδί σου από το Ηλεκτρονικό Έγκλημα” με κεντρικό ομιλητή τον κύριο Μανώλη Σφακιανάκη.
Η Πανελλαδική Δράση των δωρεάν επιμορφωτικών σεμιναρίων έχει ως σκοπό να επιμορφώσει και να ενημερώσει γονείς, κηδεμόνες, εκπαιδευτικούς, παιδοψυχολόγους, ειδικούς, παιδιά, φορείς και όποιον άλλο ενδιαφερόμενο σχετικά με τους κινδύνους του ηλεκτρονικού εγκλήματος στη σύγχρονη εποχή και τους τρόπους προστασίας των παιδιών από αυτό.
Tην Πανελλαδική Δράση αυτή διοργανώνει η iDialogue που είναι αστική, μη
κερδοσκοπική εταιρεία που μέσω χορηγιών διοργανώνει δωρεάν επιμορφωτικές
δράσεις. Έχουν πραγματοποιηθεί ήδη έξι σεμινάρια σε Πειραιά, Μαρούσι,
Αθήνα-κέντρο, Πάτρα, Τρίπολη και Βόλο με την ανταπόκριση του κόσμου να
είναι πολύ μεγάλη και το Ηράκλειο Κρήτης είναι η έβδομη πόλη που
επισκέπτονται με σκοπό να ενημερωθούν τους πολίτες για την προστασία των
παιδιών από το ηλεκτρονικό έγκλημα.Το δωρεάν επιμορφωτικό σεμινάριο θα
πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 28 Μαρτίου στις 18:30 στην αίθουσα
Για την παρακολούθηση του δωρεάν σεμιναρίου είναι απαραίτητη η δωρεάν εγγραφή
σας στο https://prostatepse.gr/  ή τηλεφωνικά στο 210 77 097 77. Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης στους ενήλικες. Το σεμινάριο μπορούν να παρακολουθήσουν παιδιά κάθε ηλικίας. Σε μία εποχή όπου η χρήση του Διαδικτύου έχει γίνει ανεξέλεγκτη και τα παιδιά μας είναι εκτεθειμένα σε κάθε μορφή κινδύνων, το να τα προστατεύσουμε πρέπει να αναχθεί σε βασική προτεραιότητα.
Η ιστοσελίδα της Δράσης είναι η: https://prostatepse.gr/
Η ιστοσελίδα της διοργανώτριας εταιρείας: http://i-dialogue.org/

Η Μουσική ομάδα του σχολείου στο Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών

Η μουσική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε στο 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών της Καρδίτσας, όπου το Σάββατο 17 Μαρτίου παρουσίασε ποιήματα του Νίκου Καζαντζάκη, ορφικά ποιήματα, ριζίτικα και στίχους της Ευγενίας Ασλανίδη σε μελοποίηση της μουσικού Κικής Καγιαβά, καθηγήτριας του σχολείου μας.

Στη συνέχεια μαζί με την ομάδα της Σχολικής Βιβλιοθήκης συμμετείχε στην εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα.

Η επικοινωνία μέσα στην οικογένεια. Χτίζοντας ρόλους χωρίς στερεότυπα

Tο 12ο  Γυμνάσιο Ηρακλείου και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, σε μια προσπάθεια να ανταποκριθεί στην ανάγκη ευαισθητοποίησης των γονέων, σε θέματα που σχετίζονται με την Επικοινωνία μέσα στην Οικογένεια και τη φετινή χρονιά δίνει την δυνατότητα υλοποίησης ενημερωτικής συνάντησης στο πλαίσιο του σχολείου.
Στόχος της συνάντησης είναι η ανάπτυξη ουσιαστικής συζήτησης με τους γονείς μέσα από πρακτικά παραδείγματα της καθημερινής επικοινωνίας μεταξύ γονέων και παιδιών.

Η ενημέρωση, που έχει ως θέμα «Η επικοινωνία μέσα στην οικογένεια. Χτίζοντας ρόλους χωρίς στερεότυπα»,  θα πραγματοποιηθεί από την ψυχολόγο, Βασιλογιαννάκη Μαρία και την κοινωνική λειτουργό, Μαράκη Αναστασία, στελέχη της Διεύθυνσης Κοινωνικής Ανάπτυξης Δήμου Ηρακλείου.

Η ενημερωτική συνάντηση, απευθύνεται σε όλους τους γονείς και θα γίνει τη Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018 και ώρα 17:00 – 18.30 στο χώρο του Σχολείου μας. Μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης θα ακολουθήσει συζήτηση.

Η παρουσία όλων, θεωρείται ιδιαιτέρως σημαντική.