Αρχείο μηνός Απρίλιος 2018

Διάκριση της Μουσικής ομάδας στο 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών συγχαίρει τη Μουσική ομάδα του σχολείου μας, η οποία υπό τη διεύθυνσης της καθηγήτριας Κικής Καγιαβά,  διακρίθηκε στο 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας και όπως αναφέρει στην επιστολή του, ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του φεστιβάλ κος  Ευθυμιάδης Νίκος :
“[…] Η θαυμάσια  Χορωδία σας προσέφερε αξιόλογες ερμηνείες και ειδικότερα μας προσέφεραν διαφορετικό ηχόχρωμα και μια άλλη ατμόσφαιρα.
Η Χορωδία σας  ήταν πειθαρχημένη και ομοιογενής με πολύ ωραίο ήχο.
Πραγματικά, κύριε Παυλίδη, η Χορωδία σας, άφησε θετικές εντυπώσεις για την απόδοση του προγράμματος της, το οποίο ερμήνευσε  με καλή άρθρωση και σκηνική παρουσία. […]”
Επίσης προκρίθηκε για να συμμετάσχει σε διαγωνισμούς του εξωτερικού:
” […] Θεωρούμε ότι η Χορωδία σας πληροί τις προϋποθέσεις για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα και το Φεστιβάλ Καρδίτσας στους διαγωνισμούς της Ιταλίας, στο Pagani ή στην Cosenza τον Απρίλιο και εγκρίνουμε επίσης τη συμμετοχή σας στο σημαντικό Μουσικό – Εκπαιδευτικό Φεστιβάλ που θα πραγματοποιηθεί στο Σαλέρνο της Ιταλίας από 23 έως 28 Ιουλίου 2018 που συνδυάζει συναυλία, χορωδιακό εργαστήρι, συμμετοχή και συνεργασία με την Συμφωνική Ορχήστρα Νέων της Νάπολης και πολλά άλλα ενδιαφέροντα μουσικό-εκπαιδευτικά θέματα. […]”

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις της ομάδας Σχολικής Βιβλιοθήκης

Την Τετάρτη 25 Απριλίου 2018 η ομάδα μαθητών και καθηγητών του πολιτιστικού προγράμματος “Σχολική Βιβλιοθήκη: Μια εστία πολιτισμού στην τοπική κοινωνία του Κατσαμπά πραγματοποίησε τις παρακάτω εκπαιδευτικές επισκέψεις:

Επίσης ευχαριστούμε τον προϊστάμενο της Βικελαίας Δημοτικής Βιβλιοθήκης, κο Δημήτριο Σάββα, για τη δωρεά ενός σημαντικού αριθμού βιβλίων στη σχολική μας βιβλιοθήκη.

Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο 2ο ΕΚ Ηρακλείου

Την Τρίτη 24 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης  στο 2ο Εργαστηριακό Κέντρο Ηρακλείου, στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προγραμματισμού, σε συνέχεια της ενημέρωσης των μαθητών που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας από το ΚΕ.ΣΥ.Π. Ηρακλείου στις 15 Φεβρουαρίου 2018.

Οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στα εργαστήρια των ειδικοτήτων ΕΠΑ.Λ. και συνομίλησαν με τους καθηγητές, για τους τομείς, τις ειδικότητες στα Επαγγελματικά Λύκεια και τις προοπτικές σπουδών αποφοίτων ΕΠΑΛ στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Το σχολείο μας 3ο στον Διαγωνισμό Ορθογραφίας νομού Ηρακλείου

Ο “6ος Διασχολικός Διαγωνισμός Ορθογραφίας” έχει γίνει θεσμός τα τελευταία έξι χρόνια. Οργανωτές είναι η Σχολική Σύμβουλος κα Καλοκύρη Βασιλεία και ο κος Χατζάκης Δημήτρης, φιλόλογος του 11ου ΓΕΛ Ηρακλείου.
Υπεύθυνη για τη φετινή διεξαγωγή του διαγωνισμού στο σχολείο μας είναι η φιλόλογος κα Μανετάκη Σοφία.

Συμμετείχαν στο διαγωνισμό 30 τμήματα Γυμνασίου &  32 τμήματα Λυκείου. Υπολογίζεται ότι συμμετείχαν πάνω από 1000 μαθητές και  39 φιλόλογοι επέβλεψαν και διόρθωσαν τα γραπτά των μαθητών.

Το 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου κατέλαβε την  3η θέση
Στην γενική κατάταξη το τμήμα Α3 κατέλαβε την 3η θέση και το τμήμα Α4 την 15η θέση.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό και ιδιαιτέρως τους παρακάτω μαθητές μας, που διακρίθηκαν:

1. Επιτροπάκη Ιωάννα,                17,6 από το τμήμα Α4
  2. Διαλεκτάκή Μαρία-Άννα,        16, 8 από το τμήμα Α4
  3. Τσακιλτζής Γεώργιος,              16,3 από το τμήμαΑ3
  4. Ταρακτσή Μαρία-Στυλιανή,  16,2 από το τμήμα Α3

Η Μουσική ομάδα στην επίσημη έναρξη του Ψηφιακού Φεστιβάλ

Η Μουσική ομάδα του σχολείου μας συμμετέχει με νεανικά τραγούδια στην επίσημη έναρξη του 8ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στο Πολιτιστικό & Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, την Παρασκευή στις 20 Απριλίου 2018.
Επίσης μετά την εξαιρετική παρουσίαση των τριών Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 19 Απριλίου 2018, συμμετέχει επιπλέον με διδακτική επίσκεψη στο φεστιβάλ και περιήγηση στα Ενετικά τείχη,  των τμημάτων Α1 και Α3, την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018.

Συμμετοχή στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το σχολείο μας συμμετέχει στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, όπου παρουσιάζονται την Πέμπτη 19 Απριλίου 2018, τα παρακάτω προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων:

Δείτε την παρουσίαση των προγραμμάτων μας!