Αρχείο μηνός Μάιος 2018

για την επιλογή του από την Ένωση Ελλήνων Χημικών
ως Μέντορα
της Ολυμπιακής ομάδας της Ελλάδας
όπου θα προετοιμάσει και συνοδεύσει την ομάδα
στην 50η IChO (Ολυμπιάδα Χημείας)

Επίδοση ελέγχων προόδου Β΄ τετραμήνου

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας,
ότι την Πέμπτη 31 Μαΐου 2018 από το πρωί στις 9:00,
θα δίδονται οι έλεγχοι προόδου των παιδιών τους,
για το Β΄τετράμηνο σχολ. έτους 2017-2018.

Επίσης επισημαίνουμε τη λήξη της προθεσμίας ηλεκτρονικής δήλωσης-εγγραφής των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου σε Γενικά/Επαγγελματικά Λύκεια, στις 6/6/2018 ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:00
Μέσω του ιστότοπου: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/ είναι απαραίτητη η χρήση των κωδικών TAXISNET  και του Αριθμού Μητρώου του/της μαθητή/μαθήτριας.

Ραδιοφωνική συνέντευξη

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 ο Διευθυντής του σχολείου μας, Γιώργος Παυλίδης, μαζί με τις καθηγήτριες Ευαγγελία Καλοψικάκη & Έφη Ροκαδάκη συμμετείχαν στην εκπομπή “Όλα βαίνουν καλώς” στο Κόκκινο Κρήτης 88,4 FM με οικοδέσποινα τη Μαρία Χρονάκη.

Μίλησαν για το σχολείο μας, το δυναμικό του, τις δράσεις-εκδηλώσεις & τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018 και μοιράστηκαν το όραμα τους για ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία, αλλά κυρίως ένα σχολείο που θα δίνει στους μαθητές του διεξόδους και προοπτικές.

“Ασφάλεια στο Διαδίκτυο” από το Χαμόγελο του Παιδιού

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας η ψυχολόγος Παπαδάτου Φωτεινή του Συλλόγου “Χαμόγελο του Παιδιού” και συνομίλησε με τους μαθητές της Β΄ τάξης για τους τρόπους προστασίας από πιθανούς κινδύνους του διαδικτύου και τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό.

Πολεμικές τέχνες και σχολικός εκφοβισμός

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κος. Σταύρος Βατσινάς, ομοσπονδιακός προπονητής πολεμικών τεχνών, ο οποίος συνομίλησε με τους μαθητές και στις μαθήτριες της Α΄ τάξης για το αθλητικό ιδεώδες και για τον σχολικό εκφοβισμό που προκαλείται από τη λαθεμένη αντίληψη και κατάχρηση της γνώσης πολεμικών τεχνών. Επίσης έγινε επίδειξη τεχνικών του Ju-Jitsu.

Η Μέλισσα στον Κρητομυκηναϊκό Πολιτισμό

Την Πέμπτη 17 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Α΄ τάξης και των τμημάτων ένταξης στην Βικελαία Δημοτική Βιβλιοθήκη και στην θεματική έκθεση “Η Μέλισσα στον Κρητομυκηναϊκό Πολιτισμό”, η οποία φιλοξενείται στην Βασιλική του Αγ. Μάρκου. Οι μαθητές παρακολούθησαν επιπλέον ενδιαφέροντα σχετικά  βίντεο και συνομίλησαν με τον Δρ. Μηνά Τσικριτσή.

Αθλοπαιδιές Γυμνασίων Beach Volley

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών συγχαίρουν τις μαθήτριες μας Σφακιωτάκη Μαρία-Ιωάννα και Μασέλη Φωτεινή,  για το αθλητικό πνεύμα που επέδειξαν κατά τη συμμετοχή τους στις Αθλοπαιδιές Γυμνασίων στο άθλημα του Beach Volley.

Εκπαιδευτική εκδρομή σε Χανιά & Ρέθυμνο

Την Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στις πόλεις των Χανίων και του Ρεθύμνου. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στα σοκάκια και επισκέφθηκαν αξιοθέατα στις παλαιές πόλεις αυτών.