Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2018

Συγκέντρωση τροφίμων, ρούχων, υποδημάτων & παιχνιδιών

Η διεύθυνση και ο σύλλογος των καθηγητών του σχολείου μας εκφράζουν τις ευχαριστίες τους, διότι  και φέτος πραγματοποιήθηκε με  επιτυχία η συγκέντρωση τροφίμων, ρούχων, υποδημάτων και παιχνιδιών την περίοδο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων.
Τα υλικά που προσέφερε η σχολική μας κοινότητα (καθηγητές, μαθητές και γονείς) δόθηκαν σε οικογένειες μαθητών μας που χρήζουν βοήθειας και στην εθελοντική ομάδα “Σύλλογος αλληλεγγύης Ζεστή Αγκαλιά”.

Η περιβαλλοντική ομάδα στο ΚΠΕ Βάμου

Την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας (30 μαθητών/τριών και 3 συνοδών καθηγητριών) του σχολείου μας στο ΚΠΕ (Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης) Βάμου και περιηγήθηκε στα Χανιά στα πλαίσια του προγράμματος “Μια βόλτα στα Χανιά 5500 χρόνων”.

Παράδοση καπακιών στον Πα.Σ.Α.Π. Κρήτης

Το σχολείο μας συνεχίζει για δεύτερη χρονιά να συγκεντρώνει πλαστικά καπάκια μπουκαλιών. Την Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2018 παραδώσαμε τα καπάκια στον Παγκρήτιο Σύλλογο Αναπήρων Πολιτών (Πα.Σ.Α.Π.), ο οποίος αποτελεί τον Πρωτοβάθμιο κοινωνικό-συνδικαλιστικό φορέα που εκπροσωπεί τους κινητικά αναπήρους της Κρήτης.

Τα συγκεντρωθέντα καπάκια θα χρησιμοποιηθούν από τον σύλλογο για την προμήθεια αναπηρικών αμαξιδίων για ανασφάλιστους και άπορους συμπολίτες μας, με βαριά κινητικά αναπηρία.

Για να δείτε φωτογραφίες από την παράδοση, επιλέξτε ΕΔΩ.

Σεμινάριο “Εκπαίδευση παιδιών προσφύγων” στο σχολείο μας

Στους χώρους του σχολείου μας φιλοξενείται το εκπαιδευτικό-επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς που εμπλέκονται στην εκπαίδευση παιδιών προσφύγων. Οι φορείς που το διοργανώνουν είναι η UNICEF (Refugee and Migrant Response in Greece) σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και το Πανεπιστήμιο Κρήτης. Η διάρκεια του σεμιναρίου είναι 90 ώρες με μεικτή μεθοδολογία (δια ζώσης και εξ αποστάσεως) με τις δια ζώσης συναντήσεις να κατανέμονται σε τρία Σαββατοκύριακα τους μήνες Δεκέμβριο, Ιανουάριο και Φεβρουάριο.

Ημέρα ενημέρωσης γονέων, Δεκεμβρίου 2018

Ενημερώνουμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας, ότι έχει οριστεί η Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου και ώρες 11:00 έως 13:30, ως ημέρα ενημέρωσης γονέων για την πρόοδο και θέματα συμπεριφοράς των παιδιών τους .

3ος Πανελλήνιος & Παγκύπριος Λογοτεχνικός & Καλλιτεχνικός Μαθητικός Διαγωνισμός

Ο Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων Ελλάδας (Ε.Π.Ο.Κ.) προκηρύσσει τον 3ο Πανελλήνιο και Παγκύπριο  Λογοτεχνικό και Καλλιτεχνικό Μαθητικό Διαγωνισμό, για το σχολικό έτος 2018-19, με θέμα:

«ΜΟΡΦΕΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. Πολιτισμός είναι και η κάθε μορφής Τέχνη:  Η Μουσική, η Ποίηση, η Πεζογραφία, η Ζωγραφική και το Θέατρο. Όλες οι μορφές της ελληνικής Τέχνης έχουν πηγή έμπνευσης το φυσικό περιβάλλον. Με κεντρικό πυρήνα την ανωτέρω θέση να δημιουργηθεί ένα πρωτότυπο (λογοτεχνικό-εικαστικό) έργο».

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Διάκριση μαθητή μας σε μαθηματικό διαγωνισμό

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου συγχαίρουν τον μαθητή μας Αδαμίδη Γεώργιο της Α τάξης, ο οποίος διακρίθηκε στον 12ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.
Ο μαθητής συμμετείχε την περυσινή σχολική χρονιά ως  μαθητής της ΣΤ τάξης του 11ου Δημοτικού Σχολείου.

Σύλλογος γονέων: 1η Γενική συνέλευση

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων  καλεί τους  γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας, στην 1η Γενική Συνέλευση, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 18:30 στο χώρο του σχολείου.