Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2019

Επιμόρφωση μαθητών-επιχειρηματιών από Σύμβουλο-Μέντορα της εικονικής μας επιχείρησης

Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου είχαμε τη χαρά να δεχθούμε στο σχολείο μας τον κ. Εμμανουήλ Καλογερίδη – διευθυντή του καταστήματος 205 της Εθνικής Τράπεζας, & τον κ. Γεώργιο Κτιστάκη – προϊστάμενο BUSINESS BANKING του ίδιου καταστήματος.

Θα θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε θερμά για την επιμόρφωση που έκαναν στην ομάδα των μαθητών της Γ΄ τάξης που συμμετέχουν στο πρόγραμμα δημιουργίας της επιχείρησης “Μπουρμπουήθρες Α.Ε.” και στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τη συμμετοχή στην εμπορική μαθητική έκθεση του ΣΕΝ(Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/JA Greece) στη Θεσσαλονίκη.

Ιδιαίτερα να ευχαριστήσουμε τον κ. Γεώργιο Κτιστάκη που είναι ο επιχειρηματικός μας σύμβουλος.

Εξαρτήσεις από ουσίες & το διαδίκτυο – τρόποι αντιμετώπισης

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας,
σάς προσκαλούν την Πέμπτη 24 Ιανουαρίου και ώρα 16:45,
σε ομιλία-συζήτηση με θέμα
“Εξαρτήσεις από ουσίες & το διαδίκτυο – τρόποι αντιμετώπισης”
από  την κα Χρυσού Σοφία, υπεύθυνη Συμβουλευτικής Μονάδας
και την κα Παππά Ελένη, κοινωνική λειτουργό του ΚΕΘΕΑ Αριάδνη.
(Η δράση εντάσσεται στα πλαίσια της Θεματικής εβδομάδας)

Θα ακολουθήσει η 2η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων.

Εκδήλωση για την Ιστορία των Εβραίων του Ηρακλείου

Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019 και ώρα 7 μμ. στον Κοινωνικό Χώρο των Ιδρυμάτων Καλοκαιρινού (μονής  Αγκαράθου 9) η ομάδα ιστορικής έρευνας του 6ου Γενικού Λυκείου με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Χατζηζήση Γεώργιο, καθηγητή πληροφορικής, θα παρουσιάσει την ιστορία των Εβραίων του Ηρακλείου με αφορμή την παγκόσμια ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος.

Εθελοντική συμμετοχή σε βίντεο για την ενδοοικογενειακή βία

Το Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας μέρος των γυρισμάτων ενός βίντεο με θέμα την ενδοοικογενειακή βία. Η Ιερά Αρχιεπισκοπή Κρήτης θέτοντας ως στόχο την ευαισθητοποίηση των πολιτών για το μείζον πρόβλημα της ενδοοικογειακής βίας, έχει προβεί στην δημιουργία ενός βίντεο, σε συνεργασία με τον τηλεοπτικό σταθμό Κρήτη TV.  Από το σχολείο μας συμμετέχουν εθελοντικά μαθητές και καθηγητές, οι οποίοι είναι μέλη της Θεατρικής Ομάδας Καθηγητών Νομού Ηρακλείου (ΘΟΚΝΗ).