Αρχείο μηνός Απρίλιος 2019

Αποτελέσματα 25ου Παγκοσμίου Σχολικού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2019 έπεσε η αυλαία του 25ου Παγκοσμίου Σχολικού

Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης με τους τελικούς αγώνες αγοριών και κοριτσιών και την τελετή λήξης.

Η ομάδα “Greece-2” των Εκπαιδευτηρίων Λαμπίρη, την οποία είχαμε “υιοθετήσει” έκανε μια εξαιρετική πορεία και έφτασε αήττητη στον τελικό όπου κατέκτησε τη 2η θέση αφού έχασε 79-78  από το Ισραήλ μετά από ένα τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα.
Επίσης η ομάδα “Greece-1” των κοριτσιών κατέκτησε την 3η θέση.

Οι “Bourboulithres” στον Άγιο Νικόλαο

Οι Περιβαλλοντική ομάδα “Τι συμβαίνει όταν σκάνε οι Μπουρμπουλήθρες” και η Εικονική Επιχείρηση και ομάδα Αγωγής Σταδιοδρομίας “Επιχειρώντας με τις Bourboulithres” πραγματοποίησαν διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στον Άγιο Νικόλαο,όπου επισκέφθηκαν:
# Το εργοστάσιο αναψυκτικών “Φήμη”
# Το Amazonas Park
# Την Ιερά μονή Κρεμαστών στη Νεάπολη
# Τον Αρχαιολογικό χώρο της Σπιναλόγκας
# Τον Αρχαιολογικό χώρο της Λατούς

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας κο Μανώλη Παπουτσάκη για τις εξαιρετικές ξεναγήσεις, εμπλουτισμένες με πλούσιες ιστορικές αφηγήσεις.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Καρπενησίου

Από το Σάββατο 13 έως την Τετάρτη 17 Απριλίου οι περιβαλλοντικές ομάδες του σχολείου “Το σπίτι μας οι υγροβιότοποι” και “Κι αν διψάσεις για νερό… θα στύψουμε ένα σύννεφο” πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη  στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Καρπενησίου στα πλαίσια του εγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος “Οι δρόμοι του νερού και τα γεφύρια τους”.

Διάκριση μαθήτριας μας σε Πανελλήνιους Αγώνες Ακροβατικής Γυμναστικής

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου συγχαίρουμε τη μαθήτρια της Γ΄ τάξης Στέλλα Καλογεράκη , η οποία ως αθλήτρια του “Φιλαθλητικού Γ.Σ.Η.”  διακρίθηκε κατακτώντας τη 2η θέση της Γ΄κατηγορίας – Τριάδα γυναικών – Δυναμικό πρόγραμμα στο 32ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ακροβατικής Γυμναστικής, που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο στις 6 & 7 Απριλίου 2019 από την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία.

25ο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης

Στο Ηράκλειο πραγματοποιείται
από 12 έως 20 Απριλίου 2019 το
25ο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης και διοργανώνεται από την Διεθνή Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF – International School Sports Federation), σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης, τον Δήμο Ηρακλείου, την Περιφέρεια Κρήτης καθώς και με την υποστήριξη των Δήμων Αρχανών – Αστερουσίων & Χερσονήσου.

Συμμετέχουν οι 64 πρωταθλήτριες σχολικές ομάδες καλαθοσφαίρισης  (κοριτσιών και αγοριών) από 32 χώρες του κόσμου. Είναι αυτονόητο ότι στο πλαίσιο αυτό, η εκπαίδευση έχει πρωτεύοντα ρόλο και η συμμετοχή της καθοριστική σημασία. Το σχολείο μας κληρώθηκε και “υιοθέτησε” την Ελληνική ομάδα “Greece2” των Εκπαιδευτηρίων Λαμπίρη.

Η ομάδα μας κέρδισε τον πρώτο της αγώνα επί της σχολικής ομάδας της Εσθονίας με αποτέλεσμα 22-96 και ευχόμαστε να συνεχίσει τη νικηφόρα πορεία της.

Στις 19:30 πραγματοποιήθηκε η Τελετή Έναρξης στο Κλειστό Γυμναστήριο Αρένα -Δύο Αοράκια.

Επιτόπια μελέτη των κρηνών του Ρεθύμνου

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019, η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου με θέμα “Ταξιδεύοντας στο παρελθόν της Κρήτης. Σταθμοί μας οι κρήνες του νησιού” πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη  στο Ρέθυμνο και επιτόπια μελέτη των κρηνών της πόλης.

Το 12ο Γ.Η. στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Παρασκευή 12 Απριλίου οι μαθητές του τμήματος Α2 πήραν μέρος στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας και παρουσίασαν κινούμενες εικόνες (animation) στο πρόγραμμα Stykz με θέμα «Αθλήματα» στο κοινό της εκδήλωσης στο Πολιτιστικό Κέντρο Ηρακλείου.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν και οι μαθητές του τμήματος Α5.

Προώθηση αναψυκτικών στο SM Χαλκιαδάκης ΜΑΧ

Σήμερα οι Bourboulithres προώθησαν τα προϊόντα τους, Twelves, στο Super Market Χαλκιαδάκης ΜΑΧ στην Αλικαρνασσό.
Ευχαριστούμε θερμά τους ανθρώπους του Super Market Χαλκιαδάκης για την υποδοχή & τη φιλοξενία τους!
Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον κ. Μιχάλη Τσαγκαράκη, διευθυντή Marketing του Ομίλου, & τον κ. Τάσο Χαχλιούτη, υποδιευθυντή του καταστήματος, για τις πληροφορίες & την ξενάγηση στο κατάστημα!

Επίσκεψη στο Ειδικό Γυμνάσιο Ηρακλείου

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019 μια μικρή ομάδα 20 μαθητών της Γ΄ τάξης πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Ειδικό Γυμνάσιο Ηρακλείου. Ευχαριστούμε τη διεύθυνση, τους καθηγητές και τους μαθητές του Ειδικού Γυμνασίου, για την ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές μας να ζήσουν μια αξέχαστη εμπειρία που αναδεικνύει τις δυνατότητες της συνεκπαίδευσης και αποδεικνύει ότι η παιδεία είναι το μοναδικό εργαλεία που μπορεί να μας οδηγήσει σε κοινωνίες οι οποίες δεν αναπαράγουν διακρίσεις και στερεότυπα.