Αρχείο μηνός Μάιος 2019

Συμβουλευτική Επαγγελματικού Προσανατολισμού από το Κ.Ε.Σ.Υ. Ηρακλείου

To Τμήμα Συμβουλευτικής και Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Ηρακλείου,
λειτουργεί καθημερινά 8:00-14:00
και Δευτέρα-Τρίτη 13:00-19:00.
Οι υπηρεσίες του παρέχονται δωρεάν
στα γραφεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου,
Μονοφατσίου 8, 2ος όροφος.
Στο πλαίσιο λειτουργίας του προτίθεται να υλοποιήσει επιπλέον εργαστήρια και ατομικές συνεδρίες Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού για μαθητές Γ΄Γυμνασίου, Γενικού (ΓΕ.Λ.) και Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Α.),
από 1 Ιουνίου έως 20 Ιουλίου.
Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε ΕΔΩ.

Επίδοση ελέγχων Β΄τετραμήνου

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας,
ότι την Τετάρτη 29 Μαΐου 2019, από τις 10:00πμ.
θα δίνονται οι έλεγχοι προόδου των παιδιών τους.

Τα αποτελέσματα φοίτησης θα αναρτηθούν
το μεσημέρι της Τετάρτης στον πίνακα ανακοινώσεων.

Για την 1η εξεταστική περίοδο οι ημέρες εξετάσεων είναι:
Πέμπτη 30 Μαΐου,
Τρίτη 4 Ιουνίου
Τετάρτη 5 Ιουνίου
Πέμπτη 6 Ιουνίου.

Ηλεκτρονικές εγγραφές σε ΓΕΛ-ΕΠΑΛ

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφού σε ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2019 – 2020, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία,
από την 22η Μαΐου και ώρα 10:00 έως τη 17η Ιουνίου 2019 και ώρα 00:00.

Για περισσότερες πληροφορίες μελετήστε τα σχετικά έγγραφα ΕΔΩ.

Βιωματικό εργαστήριο για τους μαθητές-πρόσφυγες

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος με τον τίτλο IMMERSE στο οποίο συμμετέχει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης και το οποίο αφορά στην διερεύνηση της ένταξης των παιδιών προσφύγων και μεταναστών στα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (Ισπανία, Ιταλία, Ιρλανδία, Γερμανία, Βέλγιο, Ελλάδα) πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 20 Μαΐου 2019 βιωματικό εργαστήριο στους μαθητές πρόσφυγες του σχολείου μας, οι οποίοι παρακολουθούν την Τάξη Υποδοχής Ι – Ζώνη Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (ΖΕΠ).

“Ασφάλεια στο Διαδίκτυο” από το Χαμόγελο του Παιδιού

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2019 μας επισκέφθηκε η ψυχολόγος κα Τσίλλη Μαρία, του Συλλόγου «Το Χαμόγελο του Παιδιού», στα πλαίσια του προγράμματος πρόληψης με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας. Κατά την διάρκεια του προγράμματος  παρουσιάστηκε η Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 και η Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000.

Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ από εκπαιδευτές ERC & ενημέρωση από το ΚΕΣΥ Ηρακλείου

Οι μαθητές μας της Γ΄ τάξης επισκέφθηκαν την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019 το 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου, όπου με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών ERC του Εργαστηρίου Αναζωογόνησης, εκπαιδεύτηκαν στους χειρισμούς της Βασικής Υποστήριξης Ζώης (ΚΑΡΠΑ). Η δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος “Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ” και διάχυσης του προγράμματος Erasmus+ στο οποίο συμμετέχει το 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου.

Επίσης οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τα στελέχη του ΚΕΣΥ (Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης) Ηρακλείου, για την συνέχιση των σπουδών τους στα Γενικά και Επαγγελματικά λύκεια και τις προοπτικές σπουδών και εργασίας στο εγγύς μέλλον.

Διάκριση στον Διασχολικό Διαγωνισμό ορθογραφίας

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών συγχαίρουν τους μαθητές των τμημάτων Α1, Α4 και Α7, οι οποίοι συμμετείχαν στον 7ο Διασχολικό Διαγωνισμό Ορθογραφίας δίνοντας τη δυνατότητα να κατακτήσει το σχολείο μας την τρίτη θέση στην ομάδα των Γυμνασίων.
 Ιδιαιτέρως συγχαίρουν τη μαθήτρια Σουργιά Κυριακή η οποία πέτυχε τη 2η θέση στην κατάταξη με τις καλύτερες ατομικές επιδόσεις των Γυμνασίων.

Εκπαιδευτική επίσκεψη σε Πήλιο-Μετέωρα-Περτούλι-Λίμνη Πλαστήρα

Τις ημερομηνίες από 4 έως 7 Μαΐου 2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των δύο Πολιτιστικών Ομάδων του σχολείου μας στις περιοχές Πήλιο – Βόλο – Μετέωρα – Τρίκαλα – Περτούλι – Ελάτη – Λίμνη Πλαστήρα.

Διαχείριση άγχους και θυμού

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κατσαμπά “ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ” διοργανώνει εκδήλωση με θέμα “Διαχείριση άγχους και θυμού” το Σάββατο 11 Μαϊου 2019 και ώρες από 18:00 έως 19:30 στο χώρο του επί της οδού Μιλήτου 3 στην περιοχή του Κατσαμπά με ομιλήτριες τις Συμβούλους ψυχικής υγείας κα Ειρήνη Κριτσωτάκη και κα Πελίνα Πεδιαδιτάκη.