Αρχείο μηνός Αύγουστος 2019

Μαθητικός Διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Κάν’ το ν΄ ακουστεί 2020”

H Επιστημονική Εταιρεία “Διαθεματικό, Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής
Κοινότητας με τον διακριτικό τίτλο: European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο”, η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού συνδιοργανώνουν τον Μαθητικό Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Κάν’ το ν ́ ακουστεί 2020” με θέμα:

“Εκπέμπουμε σήμα κινδύνου, αγκαλιάζουμε τη Γη”

Ο Διαγωνισμός υποστηρίζεται από το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ Α.Ε.), που αποτελεί τον κόμβο για την Παιδεία στα Μέσα. Ο Διαγωνισμός απευθύνεται στις σχολικές μονάδες της Ελλάδας, της Κύπρου, της Ομογένειας, αλλά και στις υπόλοιπες σχολικές μονάδες διεθνώς.

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

“PREETI language” – Πρόγραμμα Erasmus+

Τα επόμενα δύο σχολικά έτη 2019-2021 το σχολείο μας συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΚΑ229 Erasmus+ με τίτλο “PREETI language”.
Το χαρακτηριστικό γνώρισμα του έργου είναι η κινητοποίηση του ενδιαφέροντος των μαθητών για την εκμάθηση ξένων γλωσσών με ιδιαίτερη έμφαση στα αγγλικά και έτσι να διευκολύνουν τις περαιτέρω εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους ευκαιρίες στην αγορά εργασίας. Συμμετέχουν σχολεία από την Πολωνία (χώρα συντονισμού), την Τουρκία, τη Ρουμανία, την Ιταλία, την Ισπανία και την Ελλάδα. Τα σχολεία έχουν διαφορετικά προφίλ λόγω διαφορετικών εκπαιδευτικών συστημάτων στις χώρες εταίρους και επιλέχθηκαν σύμφωνα με την εμπειρία τους.
Το πρόγραμμα θα διδάξει στους μαθητές την ιστορία των γλωσσών και θα επιτρέψει να παρατηρηθούν οι διαφορές και ομοιότητες στα λεξιλόγια. Μέρος αυτής της εργασίας θα γίνει τοπικά στα σχολεία και τα αποτελέσματά της θα κοινοποιούνται κατά τη διάρκεια ορισμένων μετακινήσεων-επισκέψεων, οι οποίες θα επιτρέψουν περαιτέρω την εμπειρία των ευρημάτων στην πραγματική ζωή. Αυτές οι δραστηριότητες συνδυάζουν στοιχεία της ιστορίας, του πολιτισμού που διδάσκονται και με ένα ιδιαίτερο τρόπο θα κερδίσει το μεγάλο ενδιαφέρον των συμμετεχόντων στο έργο, με τη χρήση των ΤΠΕ και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν εκπαιδευτικές επισκέψεις (ομάδες των 4 μαθητών και 2 συνοδών καθηγητών από το κάθε σχολείο-εταίρο)  βάσει του παρακάτω προγράμματος:

1. Νοέμβριος 2019 στην Ιταλία
  2. Μάρτιος 2020 στην Τουρκία