Αρχείο ημέρας 4 Οκτωβρίου 2019

Περίπατος στο κέντρο της πόλης μας με θέμα: «Στείλε μήνυμα… Αγάπης!»

Το σχολείο μας συμμετείχε στην κινητοποίηση που πραγματοποίησε η Ιερά Αρχιεπισκοπή Κρήτης στο πλαίσιο υλοποίησης δράσεων της για την πρόληψη και ευαισθητοποίηση περί του κοινωνικού φαινομένου της Ενδοοικογενειακής Βίας. Η αναβληθείσα εκδήλωση (της Κυριακής 19 Μαΐου) που αφορά τον  περίπατο στο κέντρο της πόλης μας με θέμα: «Στείλε μήνυμα… Αγάπης!», με την συμμετοχή μαθητών όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, διδακτικού προσωπικού των σχολικών μονάδων, και συλλόγων γονέων και κηδεμόνων, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 5 Οκτωβρίου και ώρα 11:00 π.μ..

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Εκδήλωση ενημέρωσης σχετικά με το πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών FLEX

Θα θέλαμε να προσκαλέσουμε μαθητές και εκπαιδευτικούς στην εκδήλωση ενημέρωσης σχετικά με το πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών FLEX, που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 8 Οκτωβρίου, στις 19:30, στην αίθουσα “Ανδρόγεω” του Δήμου Ηρακλείου. Το πρόγραμμα FLEX προσφέρει υποτροφίες σε μαθητές που επιλέγονται μέσω διαγωνισμού για να ζήσουν ένα χρόνο στις Η.Π.Α. δωρεάν, σε οικογένειες υποδοχής και να φοιτήσουν σε Αμερικανικό σχολείο εκεί. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το Υπουργείο Εξωτερικών των Η.Π.Α. (US Department of State) και οργανώνεται από το μη-κερδοσκοπικό οργανισμό Αμερικανικά Συμβούλια για τη Διεθνή Εκπαίδευση (American Councils for International Education), με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Στην εκδήλωση, θα παρουσιαστεί το περιεχόμενο του προγράμματος και της υποτροφίας FLEX, η διαδικασία συμμετοχής στο διαγωνισμό και θα χαρούμε να λύσουμε τις απορίες των ενδιαφερόμενων.
Ο διαγωνισμός FLEX είναι ανοιχτός και οι ενδιαφερόμενοι μαθητές καλούνται να λάβουν μέρος συμπληρώνοντας τη διαδικτυακή αίτηση στο ιστότοπο ais.americancouncils.org/flex έως 17 Οκτωβρίου 2019.
Μπορείτε να δείτε περισσότερα στο επισυναπτόμενο φυλλάδιο, στην ιστοσελίδα http://ac-see.org/new/american-councils-greece/ καθώς και στη σελίδα μας στο facebook, FLEX Greece.
Anastasia Fragkou
Country Representative