Αρχείο ημέρας 7 Οκτωβρίου 2019

1ος Πανελλήνιος Νησιωτικός Διαγωνισμός «ΠΑΜΕ ΛΙΜΑΝΙ»

Προκηρύσσεται η διεξαγωγή του διαγωνισμού «ΠΑΜΕ ΛΙΜΑΝΙ» που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Γυμνασίων – Λυκείων – ΕΠΑΛ – Ναυτικών Λυκείων), ηλικίας από 13 έως 18 ετών, που φοιτούν σε Περιφέρειες Νησιωτικών περιοχών της Ελλάδος και νομών της ηπειρωτικής χώρας στους οποίους ανήκουν νησιά [Περιφέρειες Πειραιά & Νήσων, Βόρειου Αιγαίου, Νότιου Αιγαίου, Κρήτης, Ιονίων Νήσων, Στερεάς Ελλάδος (Εύβοιας & Σκύρου), Θεσσαλίας (Μαγνησίας και Σκιάθος), Αν. Μακεδονίας & Θράκης (Έβρος & Σαμοθράκη, Καβάλα & Θάσος)] για το σχολικό έτος 2019-20.

Ο διαγωνισμός συνδιοργανώνεται από τον Οργανισμό Ηλεκτρικών Σκαφών
Ελλάδος (Ο.Η.Σ.Ε.) και τον Επιμελητηριακό Όμιλο Ανάπτυξης Ελληνικών Νήσων (Ε.Ο.Α.Ε.Ν.).

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Μαθητικός λογοτεχνικός διαγωνισμός «Ο Δημήτριος Βικέλας και το Ηράκλειο Κρήτης»

Η Βικέλειος Μορφωτική Εταιρεία, Σωματείο  των  Φίλων της Β.Δ.Β.Η., με αφορμή τη συμπλήρωση 110 χρόνων από τον θάνατο του Δημητρίου Βικέλα, τον Ιούλιο του 2018, προκηρύσσει μαθητικό διαγωνισμό, σε συνεργασία με τη Βικελαία Δημοτική Βιβλιοθήκη Ηρακλείου και το Γραφείο Σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Ηρακλείου Κρήτης, με θέμα:

« Ο Δημήτριος Βικέλας και το Ηράκλειο Κρήτης ».

Για τους όρους συμμετοχής και διεξαγωγής του διαγωνισμού επιλέξτε ΕΔΩ

Για την αίτηση συμμετοχής επιλέξτε ΕΔΩ

«Παίζοντας με τις λέξεις»: 1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Γλώσσας-Ετυμολογίας-Ορθογραφίας

Τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια «Νέα Γενιά Ζηρίδη» προκηρύσσουν για τους μαθητές όλων των τύπων Γυμνασίων της χώρας Διαγωνισμό Γλώσσας-Ετυμολογίας-Ορθογραφίας με τίτλο: «Παίζοντας με τις λέξεις» για το σχολικό έτος 2019-2020.

Με τον διαγωνισμό οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να κατανοήσουν τον πλούτο και την αδιάσπαστη συνέχεια της ελληνικής γλώσσας, να συνειδητοποιήσουν τη δυναμική εξέλιξή της και να μελετήσουν την αλληλεπίδραση των γλωσσών μεταξύ τους.

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Για την αίτηση συμμετοχής επιλέξτε ΕΔΩ