Αρχείο ημέρας 20 Νοεμβρίου 2019

Κοινωνικό Φροντιστήριο

Σας ενημερώνουμε ότι το κοινωνικό φροντιστήριο του Δήμου Ηρακλείου θα  λειτουργήσει φέτος στο 7ο ΓΕΛ Ηρακλείου. Παρακαλούνται οι μαθητές που ενδιαφέρονται να δηλώσουν συμμετοχή.
Υπεύθυνος λειτουργίας του κοινωνικού φροντιστηρίου κος Κουτουμάνος
τηλ. 6982 521325.

Ιστοσελίδα:

«Όσα δεν μπαίνουν στη βαλίτσα» – Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός με θέμα τους πρόσφυγες από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ

H Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα, σε συνεργασία με την Επιτροπή Ευαισθητοποίησης των Νέων, προκηρύσσουν τον 23ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας, έναν θεσμό που ξεκίνησε το 1994. Το θέμα του διαγωνισμού για τη σχολική χρονιά 2019-2020 είναι «Όσα δεν μπαίνουν στη βαλίτσα».

Στο Διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές και μαθήτριες από όλη τη χώρα, που φοιτούν στην πρωτοβάθμια (Νηπιαγωγείο, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ Τάξη Δημοτικού) και δευτεροβάθμια εκπαίδευση (Γ’ Γυμνασίου και Α’ Λυκείου), μεταξύ των οποίων και μαθητές πρόσφυγες των αντίστοιχων ηλικιακών ομάδων, που φοιτούν σε τάξεις υποδοχής. Οι συμμετοχές μπορούν να είναι ατομικές ή ομαδικές, δίνοντας την ευκαιρία στα παιδιά να εκφράσουν τη γνώμη, τις σκέψεις και τις ιδέες τους μέσα από κείμενα, αφίσες, ζωγραφιές ή κολλάζ, ανάλογα με την κατηγορία συμμετοχής στο Διαγωνισμό για κάθε Τάξη.

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Για την υπεύθυνη δ’ηλωση συμμετοχής επιλέξτε ΕΔΩ