Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2020

Πανελλήνιος Διαγωνισμός «Σχολεία – Γέφυρες Ζωής»

Θα διεξαχθεί Πανελλήνιος Διαγωνισμός με τίτλο «Σχολεία – Γέφυρες Ζωής» που διοργανώνει το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο «Ορίζοντες» και αποσκοπεί στο να αναδείξει την αξία της αιμοδοσίας ως πράξης αγάπης και κοινωνικής ευαισθησίας και ταυτόχρονα να υποστηρίξει τη σύνδεση του σχολείου με την κοινωνία και τις ανάγκες της.

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ

Οδηγίες για την εποχική γρίπη

Ανακοινώθηκαν από την πολιτεία οδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς της γρίπης στις Σχολικές Μονάδες και φορείς που προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες.
Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά “Τα παιδιά, οι εκπαιδευτικοί και οι εργαζόμενοι των σχολείων που παρουσιάζουν γριπώδη συνδρομή, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.”

Επίσης “… με απόφαση του οικείου Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης, από τον Ιανουάριο 2020 έως και τον Μάρτιο 2020.
Η απόφαση αυτή εκδίδεται κατόπιν αιτήσεως του γονέα/κηδεμόνα και με την προσκόμιση από τους/τις ενδιαφερόμενους/ες πρόσφατης βεβαίωσης δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας”

17 Ιανουαρίου 2020: Δράσεις ενημέρωσης & εθελοντισμού

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 12ου Γυμνασίου Ηρακλείου σας προσκαλεί στις παρακάτω δράσεις ενημέρωσης και εθελοντισμού (δείτε στο 38:22):

(1) στην Ομιλία με θέμα: «Τα παιδιά μας στο Διαδίκτυο!». Είμαστε η πρώτη γενιά γονέων που  μεγαλώνουμε παιδιά στην Ψηφιακή Εποχή. Έχουμε όμως δώσει στα παιδιά τα απαραίτητα εφόδια, ώστε να μπορούν να ζουν στον ψηφιακό κόσμο με ασφάλεια; Σκοπός είναι η ενημέρωση σχετικά με θέματα που αφορούν την ασφαλή χρήση των ηλεκτρονικών συσκευών και του διαδικτύου καθώς και την πρόληψη και αντιμετώπιση του εθισμού που όλο και περισσότερο απειλεί τα παιδιά μας.