Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2020

Ενημέρωση γονέων για τη φοίτηση στο γυμνάσιο

Λόγω των μέτρων προστασίας από τον ιό COVID19 για την αποφυγή συγχρωτισμού απαγορεύεται να πραγματοποιηθεί εκδήλωση στο χώρο του σχολείου με δια ζώσης συμμετοχή.
Γι’ αυτό θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών μας με χρήση της πλατφόρμας Webex τη Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 18:00, για τη φοίτηση στο γυμνάσιο (Δευτεροβάθμια εκπαίδευση) και τον Σχολικό κανονισμό βάσει των αλλαγών του νόμου, ο οποίος ισχύει από τη φετινή σχολική χρονιά.
Για να συνδεθείτε στην αίθουσα-Room από κινητό τηλέφωνο / tablet / υπολογιστή επιλέξτε ΕΔΩ.

Επίσης σε συνεννόηση με το Δ.Σ. του Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, αμέσως μετά θα ακολουθήσει η Γενική συνέλευση του Συλλόγου Γονέων.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε την παρουσίαση από την ενημέρωση:

Συμμετοχή σε 2ο πρόγραμμα Erasmus+

Ενημερώνουμε τη σχολική μας κοινότητα ότι έχει εγκριθεί η συμμετοχή του σχολείου μας σε 2ο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο “From local to global environmental awareness”. Οι υπόλοιπες χώρες που συμμετέχουν είναι: Πολωνία, Ρουμανία, Τουρκία, Ισπανία και Πορτογαλία.
Όπως γίνεται φανερό από τον τίτλο του προγράμματος θα ασχοληθούμε με τα περιβαλλοντικά προβλήματα που ταλανίζουν τον πλανήτη μας. Ειδικότερα θα μελετήσουμε τα προβλήματα ρύπανσης της Μεσογείου Θάλασσας.

Επαγγελματικός Προσανατολισμός από το ΚΕΣΥ Ηρακλείου

Το τμήμα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού,  του Κέντρου Εκπαιδευτικής και  Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Ηρακλείου απευθύνεται σε μαθητές-μαθήτριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στους γονείς τους. Παρέχει δωρεάν συμβουλευτική και σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό.

Μερικές από τις προσφερόμενες υπηρεσίες του είναι:

• Προσέγγιση της αυτογνωσίας των μαθητών και μαθητριών με τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και ατομική συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές Β’ και Γ’  Λυκείου.
  • Πληροφόρηση για εκπαιδευτικές διεξόδους και σπουδές μετά το Γυμνάσιο, το Γενικό Λύκειο, το Επαγγελματικό Λύκειο και επαγγέλματα.
  • Υποστήριξη στη λήψη εκπαιδευτικής και επαγγελματικής απόφασης των μαθητών και μαθητριών και στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου.
  • Ομαλή μετάβαση στην αγορά εργασίας και την επαγγελματική ζωή.

Για το ωράριο λειτουργίας και τα τηλέφωνα επικοινωνίας ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

Διαδικτυακές επιμορφώσεις του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης

Συνεχίζοντας τις προσπάθειές μας να ανταποκριθούμε στις αυξημένες ανάγκες της εκπαιδευτικής κοινότητας, στις ιδιαίτερες συνθήκες πίεσης που έχουν δημιουργηθεί την τρέχουσα περίοδο εξαιτίας της πρωτόγνωρης πανδημίας του κορωνοϊού και με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε δύο (2) επιμορφωτικές δράσεις που διοργανώνει το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης και οι οποίες θα πραγματοποιηθούν στις 19 και 20 Σεπτεμβρίου 2020:

1.
 Το Σάββατο 19/09/2020  από 11:00-13:00, με θέμα:  «Υπερασπίζοντας το δώρο της ζωής σε συνθήκες επιβίωσης: Η ψυχική ανθεκτικότητα στο σχολικό πλαίσιο» και εισηγητή τον κ. Δημήτρη Καραγιάννη    2. Την Κυριακή 20/09/2020 από 10:00-13:00, με θέμα: «Στρες: Η Διαχείρισή του σε ενήλικες και παιδιά» και εισηγήτρια την κ.   Νάντια Κουρμούση

Για το αναλυτικό πρόγραμμα επιλέξτε ΕΔΩ

Έναρξη 14 Σεπτεμβρίου 8:20πμ.

Ενημερώνουμε τους μαθητές του σχολείου μας και τους γονείς τους ότι το πρώτο κουδούνι για το σχολικό έτος 2020-2021
θα χτυπήσει τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου και ώρα 8:20 το πρωί.

Οι μαθητές ανά τμήμα
θα μετακινηθούν στις αίθουσες διδασκαλίας και
αρχικά θα ενημερωθούν από τους καθηγητές τους για τα μέτρα πρόληψης από τον ιό COVID19,
τους ισχύοντες νόμους φοίτησης μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
και τον σχολικό κανονισμό.
Στη συνέχεια θα διανεμηθούν τα βιβλία στους μαθητές.
Για την ακριβή ημερομηνία και ώρα του αγιασμού θα ενημερωθείτε κατά την πρωινή συγκέντρωση τη Δευτέρα.