Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2020

Ημέρες Διαδικτυακής ενημέρωσης γονέων – Δεκέμβριος 2020

1. Καταρχάς ο Διευθυντής θα ενημερώσει τους γονείς/κηδεμόνες στη διαδικτυακή Webex αίθουσα του.
    • την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου, και ώρες 8:30-9:30,
    • για θέματα σχετικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και τις περαιτέρω διαδικασίες του Α τετραμήνου.
  2. Για την ενημέρωση από τους καθηγητές, όσων αφορά θέματα μαθησιακών επιδόσεων και συμπεριφοράς (δια ζώσης & εξ αποστάσεως) των παιδιών τους έχουν οριστεί οι παρακάτω ημερομηνίες:
    • Τρίτη 22 Δεκεμβρίου, ώρες 9:30-12:30
    • Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου, ώρες 9:30-12:30
  3. Διαδικασία:
    • Συνδεθείτε στις διαδικτυακές Webex αίθουσες των καθηγητών με το ονοματεπώνυμο του/της μαθητή/μαθήτριας και το τμήμα του/της, όπως καθημερινά συνδέονται τα παιδιά σας.
    • Αναμένετε στο Lobby room μέχρι να σας δεχθεί ο/η καθηγητής/καθηγήτρια.
    • Ο χρόνος είναι περιορισμένος λόγω του διαδικτυακού τρόπου επικοινωνίας και για την εξυπηρέτηση όλων παρακαλούμε να μην υπερβαίνουμε τα 5 λεπτά σε κάθε γονέα ανά καθηγητή.

Ο συγγραφέας ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΙΣΚΑΔΟΥΡΑΚΗΣ στο σχολείο μας

Την Πέμπτη, 10/12/2020, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο γνωστός ηρακλειώτης λογοτέχνης, κ. Στέλιος Βισκαδουράκης.
Η διαδικτυακή αυτή συνάντηση έγινε στο πλαίσιο ενός πολιτιστικού προγράμματος που εκπονείται φέτος στο 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου και έχει θέμα του το έργο του αγαπημένου συγγραφέα.
Η υπεύθυνη του προγράμματος, κ. Γεωργία Φουντά, μαζί με τους μαθητές του Γ6 κάλεσαν για μία συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης τον κύριο Στέλιο Βισκαδουράκη ο οποίος με την αμεσότητα και το πηγαίο ταλέντο του κατάφερε να γοητεύσει όλους τους μαθητές, να τους συγκινήσει αλλά και να τους προβληματίσει για πάρα πολλά θέματα που συζητήθηκαν. Τα παιδιά μας στο σύνολό τους δήλωσαν ενθουσιασμένα από αυτή τους την εμπειρία
Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Στέλιο Βισκαδουράκη για την ειλικρινή προθυμία με την οποία ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή  μας και για την ανεκτίμητη βοήθεια που γενναιόδωρα πρόσφερε στα παιδιά μας.

Για να διαβάσετε την ανάρτηση του συγγραφέα στην προσωπική του σελίδα στο Facebook επιλέξτε ΕΔΩ.

Οδηγίες για τα διαδικτυακά μαθήματα

Καλούμε τους μαθητές μας και τους γονείς/κηδεμόνες τους να παρακολουθούν τον παρόντα ιστότοπο του σχολείου, όπου αναρτούνται:

1. το πρόγραμμα της εβδομάδας (ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ 14 Δεκεμβρίου).
  2. το ωρολόγιο πρόγραμμα βάσει της εγκυκλίου του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  3. οι σύνδεσμοι για τη σύνδεση των μαθητών με τις αίθουσες (Rooms) (ΝΕΟ) των καθηγητών.
  4. η παρουσίαση με οδηγίες για τον τρόπο χρήσης της εφαρμογής Webex από τους μαθητές με εξοπλισμό Smartphone / Tablet / Ηλεκτρονικό Υπολογιστή και
  5. οι οδηγίες με βήματα για τους μαθητές.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει και επίλυση αποριών επικοινωνήστε τηλεφωνικά με το σχολείο στο 2810245445.

«Η αναπτυξιακή περίοδος της Εφηβείας: ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ»

Το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης διοργανώνει
το Σάββατο, 12 Δεκεμβρίου 2020, και ώρα 17.30,
ιστοσεμινάριο με θέμα:
“Η Αναπτυξιακή περίοδος της εφηβείας: Προκλήσεις και ευκαιρίες”
,
με εισηγήτρια
την Παιδοψυχίατρο, Αικατερίνη Μπιτζαράκη

Για να παρακολουθήσετε την εκδήλωση επιλέξτε:
ή