Αρχείο ημέρας 12 Ιουνίου 2021

World Environmental Day – Erasmus+ “FROM LOCAL TO GLOBAL ENVIRONMENTAL AWARENESS”

Το 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου από το σχολικό έτος 2020-2021 συμμετέχει στο πρόγραμμα ERASMUS + “FROM LOCAL TO GLOBAL ENVIRONMENTAL AWARENESS”. Τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι από την Πολωνία (συντονίστρια χώρα του προγράμματος), Ρουμανία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ελλάδα και Τουρκία. Σκοπός του προγράμματος: να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές απέναντι στα περιβαλλοντικά προβλήματα του τόπου τους και να τους βοηθήσει να συνειδητοποιήσουν ότι τα προβλήματα που παρατηρούνται σε τοπικό επίπεδο έχουν μεγάλο αντίκτυπο στον κόσμο γύρω μας, στην υγεία μας καθώς και στο κλίμα του πλανήτη μας. Οι μαθητές γνωρίζουν και συγκρίνουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα που υπάρχουν στις διαφορετικές περιοχές όπου βρίσκονται τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, από τις ακτές του Ατλαντικού έως τη Μεσόγειο και την κεντρική Ευρώπη. Προτείνουν λύσεις καταλαβαίνοντας ότι η προστασία του περιβάλλοντος είναι υπόθεση όλων μας. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος ασχολούμαστε με την υπερεκμετάλλευση των φυσικών πόρων, την πράσινη ενέργεια, τη ρύπανση από το πλαστικό, το θέμα της λειψυδρίας και τη ρύπανση των υδάτινων πόρων καθώς και τη ρύπανση που προκαλεί ο τουρισμός. ΔΡΑΣΕΙΣ 2020-2021( Λόγω της πανδημίας, οι δια ζώσης κινητικότητες του προγράμματος δεν πραγματοποιήθηκαν)
7η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ Διαδικτυακή συνάντηση μαθητών από όλες τις χώρες όπου παρουσίασαν τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας στο σπίτι τους, στο σχολείο τους και στην τοπική τους κοινότητα.
22η ΜΑΡΤΙΟΥ 2021: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΝΕΡΟΥ Διαδικτυακή συνάντηση μαθητών από όλες τις χώρες. Συζήτησαν το πρόβλημα της λειψυδρίας, τη ρύπανση των υδάτινων πόρων, ενώ οι μαθητές του 12ου Γυμνασίου παρουσίασαν το πρόβλημα της ρύπανσης από τα πλαστικά στη Μεσόγειο θάλασσα.
7η ΙΟΥΝΙΟΥ 2021: ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ. Οι μαθητές έπαιξαν ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι ερωτήσεων πάνω στα περιβαλλοντικά προβλήματα που έχουν ετοιμάσει οι ομάδες των χωρών που συμμετέχουν σχετικά με το θέμα που έχει αναλάβει το κάθε σχολείο.
Στα πλαίσια της τελευταίας συνάντησης και της Παγκόσμιας Μέρας Περιβάλλοντος το 12ο Γυμνάσιο ενέπλεξε τους μαθητές σε διάφορες Δράσεις. Συγκεκριμένα:

• Δημιουργία ECO GARDEN: Την Τρίτη 25 Μαΐου έσκαψαν και φύτεψαν φυτά σε ένα χώρο του σχολείου τους φτιάχνοντας τον δικό τους κήπο, τον οποίο θα φροντίζουν και θα περιποιούνται οι ίδιοι.
  • Καθαρισμός παραλία ΚΑΡΑΒΟΛΑ: Την Κυριακή 30 Μαΐου καθάρισαν την πολυσύχναστη παραλία του Καράβολα και διαπίστωσαν το μέγεθος του προβλήματος της πλαστικής ρύπανσης. Ο τίτλος της δράσης ήταν «NO MORE PLASTIC”
  • ΤΕΧΝΗ ΑΠΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ: Tα παιδιά χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά όπως καπάκια από μπουκάλια και παλιά CD δημιούργησαν μικρά έργα τέχνης.
  • ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ: Oμάδα μαθητών συνέταξε ένα φυλλάδιο που θα μοιραστεί στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου πάνω στα προβλήματα που προκαλεί η χρήση του πλαστικού και τρόπους ώστε να περιοριστεί η χρήση του στην καθημερινή ζωή.

Διάκριση Bravo Schools 2021

Το σχολείο μας διακρίθηκε στο διαγωνισμό #BravoSchools 2021 με τη συμμετοχή Noone https://youtu.be/6OMpiqVUr-0 στον Παγκόσμιο Στόχο της Βιώσιμης Ανάπτυξης.
Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς και μαθητές για την προσπάθειά τους! Δεσμευόμαστε όλοι μαζί να είμαστε Πρεσβευτές των 17 Στόχων για τη Δημιουργία ενός Καλύτερου Κόσμου!