Αρχείο ημέρας 23 Οκτωβρίου 2021

Erasmus+ “From Local to Global Environmental Awareness”: 1η κινητικότητα – Πολωνία

Το χρονικό διάστημα από 24 έως 30 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιείται στην πόλη Skołyszyn της Πολωνίας και συγκεκριμένα στο σχολείο Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Publicznych w Skołyszynie η 1η κινητικότητα του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο From Local to Global Environmental Awareness.

Μελετούμε τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής και της μόλυνσης του περιβάλλοντος στην υγεία των έμβιων όντων επί Γης. Ειδικότερα η ομάδα μας αναζητά και προτείνει λύσεις για την αντιμετώπιση της μόλυνσης από πλαστικά στη Μεσόγειο θάλασσα. Συμμετέχουν καθηγητές και μαθητές έξι (6) σχολείων από Πολωνία, Ρουμανία, Ελλάδα, Τουρκία, Πορτογαλία και Ισπανία.

Για το σχολείο μας είναι η τρίτη κινητικότητα με τα δύο προγράμματα Erasmus+ στα οποία συμμετέχουμε. Ακολουθεί στα τέλη Νοεμβρίου η κινητικότητα του προγράμματος PREETI language στην Τουρκία και στα μέσα Φεβρουαρίου υποδεχόμαστε τους εταίρους μας στο Ηράκλειο.