Αρχείο ημέρας 24 Νοεμβρίου 2021

24/11 – Διδακτική επίσκεψη στην έκθεση “Κρήτη 1821-1898”

200 χρόνια από το 1821

Την Τετάρτη 24/11/21 τα τμήματα Γ3 & Γ4 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην έκθεση της Βικελαίας Δημοτικής Βιβλιοθήκης με τίτλο “Κρήτη 1821-1898: Στους δρόμους της Επανάστασης” που στεγάζει η Βασιλική του Αγίου Μάρκου.
Η δράση εντάσσεται στη βιωματική προσέγγιση του μαθήματος της Ιστορίας στη σχολική δράση “Διδασκαλία με Δραματοποίηση και Δημιουργική γραφή” που υλοποιεί φέτος στο 12ο Γυμνάσιο η Φιλόλογος κα Γκιαουράκη Πολύτιμη μαζί με μεγάλη ομάδα συναδέλφων διαφόρων ειδικοτήτων. Και στοχεύει να βοηθήσει τους μαθητές μας δια της ξενάγησης να γνωρίσουν τους ήρωες της Κρήτης που επαναστατώντας σε συντονισμό με τη Μάνα Ελλάδα αγωνίστηκαν επίμονα από δίψα για Ένωση μαζί της καθώς και για Ελευθερία.
Ευχαριστούμε θερμά τους ανθρώπους της Βικελαίας και της Βασιλικής του Αγίου Μάρκου για την άψογη συνεργασία!!
Καθώς και τους καθηγητές κ. Αθανασάκη, κ. Σολάκη και κ. Γκιαουράκη που συνόδευσαν τους μαθητές σ’ αυτό το ταξίδι στο χρόνο και στην ιστορική μνήμη του τόπου μας.