Αρχείο ημέρας 9 Δεκεμβρίου 2021

3η κινητικότητα στο Canakkale της Τουρκίας με το πρόγραμμα ERASMUS+ «PREETI language»

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η τρίτη κινητικότητα Erasmus+ του προγράμματος με τίτλο «PREETI LANGUAGE» από τις 29 Νοεμβρίου έως τις 4 Δεκεμβρίου 2021 στην πόλη Τσανάκαλε της Τουρκίας. Στην κινητικότητα συμμετείχαν ομάδες μαθητών από την Ελλάδα, την Ιταλία, την Ισπανία, την Πολωνία, τη Ρουμανία καθώς και την Τουρκία. Την Ελλάδα εκπροσώπησε το 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου με ομάδα τεσσάρων μαθητών  από τη Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου με τους συνοδούς τους. Πιο συγκεκριμένα συμμετείχαν η Ελένη  Ιωάννα  Πετσαλάκη, η Λυδία Αλεγκάκη, ο Αντώνης Μηλιωτάκης και η Ζαχαρένια Μηλιωτάκη. Τους συνόδεψαν η βιολόγος Αθανασία Αγιομυργιαννάκη και η φιλόλογος Σοφία Μανετάκη.

Oι μαθητές αρχικά παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα μέσα από τα οποία φάνηκε η επίδραση της Τουρκικής γλώσσας στις γλώσσες των υπόλοιπων χωρών.  Ακολούθησαν ποικίλες δραστηριότητες  όπως κυνήγι  χαμένου θησαυρού, γλωσσολογικό παιχνίδι  με χρήση της εφαρμογής kahoot   και εκδρομές εκπαιδευτικού χαρακτήρα  στην αρχαία Τροία και την  αρχαία ελληνική πόλη Άσσο.  Μαθητές και καθηγητές είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους, να γνωρίσουν την παράδοση της χώρας  που τους φιλοξένησε καθώς και να αντιληφθούν  τις ομοιότητες που διαθέτουν οι γλώσσες  τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι η μαθήτρια της ελληνικής ομάδας, Ελένη  Ιωάννα  Πετσαλάκη, βραβεύτηκε για τη δεύτερη θέση που κατέλαβε στο παιχνίδι  Kahoot.  Οι μαθητές και οι συνοδοί τους επέστρεψαν γεμάτοι εμπειρίες και θετικές εντυπώσεις.