Αρχείο ημέρας 20 Δεκεμβρίου 2021

Βιωματικές δράσεις για την ανάπτυξη ενσυναίσθησης & αποδοχής ατόμων ΑμεΑ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων που οργανώνει το σχολείο μας τη χρονιά 2021-2022 με σκοπό τη σύνδεση των μαθητών μας με την κοινωνία, την αποδοχή της διαφορετικότητας καθώς και της συμπερίληψης των ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021, δύο φοιτητές του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛΜΕΠΑ, ο Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης και ο Γιώργος Δασκαλάκης μας επισκέφθηκαν, γνωρίστηκαν με τους μαθητές μας, συζήτησαν και αλληλεπίδρασαν με βιωματικό τρόπο. Ο Κωνταντίνος και ο Γιώργος, όντας άτομα με προβλήματα όρασης, ενέπνευσαν τους μαθητές μας και τους ευαισθητοποίησαν στον τρόπο ζωής και στα θέματα της αναπηρίας. Οι μαθητές των τμημάτων Α4 και Α5 του σχολείου μας, με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Ιωάννα Καπελλάκη και Έφη Λεμονιά συμμετείχαν, σε βιωματικές δραστηριότητες καθοδηγούμενοι από τους δύο φοιτητές.
Με κλειστά τα μάτια τα παιδιά:

• συστήθηκαν,
  • αναγνώρισαν αντικείμενα δια τη αφής,
  • περπάτησαν με τη χρήση ειδικού μπαστουνιού,
  • έφαγαν,
  • γνώρισαν τη γραφή braille
  • καθώς και χρηστικά αντικείμενα για τυφλούς (ειδικό ρολόι, υπολογιστή κτλ),
  • τραγούδησαν με τη συνοδεία του μπουζουκιού του Γιώργου,
  • συζήτησαν προβληματισμούς και εξέφρασαν τις απορίες τους.

Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν!
Γιώργο Δασκαλάκη και Κωνσταντίνο Τσαγκατάκη, Σάς Ευχαριστούμε και Σάς Ευχόμαστε τα καλύτερα!