Αρχείο ημέρας 22 Δεκεμβρίου 2021

Κριτική παιδαγωγική & Μετασχηματίζουσα μάθηση στο σχολείο

Την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021, και ώρα 18:00 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών με θέμα “Κριτική παιδαγωγική και Μετασχηματίζουσα μάθηση στη διδακτική πράξη”. Η εκδήλωση ήταν αποτέλεσμα συνεργασίας του 12ου Γυμνασίου, της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) των Φιλολόγων και Παιδαγωγικά υπεύθυνης για το σχολείο μας κα Ιωάννα Ραμουτσάκη, της Σ.Ε.Ε Καλλιτεχνικών κα Σοφία Χάϊτα και του εκπαιδευτικού ΠΕ86-Πληροφορικής κο Κωνσταντίνο Τρικάλη.

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2021-22

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 έχουν εγκριθεί και υλοποιούνται τα παρακάτω Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων:

• «Όταν οι τέχνες έχουν γιορτή, τότε γίνεται θέατρο. Γκαίτε». Συντονιστής η κ. Αραβιάκη Στυλιανή.
  • «Κινηματογράφος στην εκπαίδευση» Συντονιστής η κ. Αποστολάκη Ειρήνη.
  • «Τινάκτωρ της Γαίας» Συντονιστής η κ. Καλοψικάκη Ευαγγελία.
  • «Ονοματοδοσία των αιθουσών του σχολείου μας.» Συντονιστής η κ. Λεμονιά Ευφροσύνη.
  • «Ακολουθώντας τα βήματα του διωγμού, 100 χρόνια από τη μικρασιατική καταστροφή». Συντονιστής η κ. Μανετάκη Σοφία.
  • «Δραματοποιημένη ποίηση και εκπαιδευτικές μεταβάσεις: Η περίπτωση της όπερας “Αντιγόνη του Σοφοκλή” του Μίκη Θεοδωράκη» Συντονιστής η κ. Γκιαουράκη Πολυτίμη.