Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2022

Τετάρτη 26/1 – Παρουσίαση δράσεων σε Εσπερίδα

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρουν τις καθηγήτριες που συμμετείχαν την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022, με εισηγήσεις στην επιμορφωτική-επιστημονική Εσπερίδα για το εκπαιδευτικό-διεπιστημονικό Πρόγραμμα “Εκπαιδευτικές μεταβάσεις και διδακτικά αντικείμενα – διδακτικές και παιδαγωγικές παρεμβάσεις” με υπεύθυνη συγγραφής & επιστημονικής επιμέλειας την Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ηρακλείου κα Ιωάννα Ραμουτσάκη.

ΚαθηγήτριεςΘέμα εισήγησης –
Ομώνυμη δράση που υλοποιείται στο σχολείο
Γεωργία ΦουντάΕφηβεία και κάπνισμα στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών μεταβάσεων
Πολυτίμη ΓκιαουράκηΔραματοποιημένη ποίηση και εκπαιδευτικές μεταβάσεις: Η περίπτωση της όπερας “Αντιγόνη του Σοφοκλή” του Μίκη Θεοδωράκη
Ελένη Σμπώκου, Σοφία Μανετάκη, Ιωάννα ΚαπελλάκηΗ διδασκαλία της δομής και τρόπων ανάπτυξης της παραγράφου από την Α τάξη στη Β τάξη Γυμνασίου.

Παρασκευή 28/1 – Επιστροφή στο σχολείο με self-test

Ενημερώνουμε τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, ότι την Παρασκευή 28/1/2022 επιστέφουμε στη δια ζώσης λειτουργία των σχολείων του Δήμου Ηρακλείου.

Οι μαθητές υποχρεούνται να κάνουν self-test την Πέμπτη 27/1 και να το δηλώσουν αυθημερών στην πλατφόρμα edupass, για να μην έχουμε καθυστερήσεις στον έλεγχο την Παρασκευή και απουσιάζουν οι μαθητές από τα μαθήματα της 1ης ώρας.

Συνάντηση προετοιμασίας της κινητικότητας Erasmus+, φιλοξενία στο Ηράκλειο

Την Παρασκευή 14/1/2022 και ώρα 18:00 πραγματοποιήθηκε η 2η συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της ομάδας Erasmus+, για την οργάνωση της φιλοξενίας των εταίρων μας, μαθητών και καθηγητών.
Η κινητικότητα αφορά το πρόγραμμα Erasmus+ PREETI language και θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα από 13 έως 19 Φεβρουαρίου 2022.
Οι μαθητές και καθηγητές που θα φιλοξενηθούν προέρχονται από σχολεία της Πολωνίας, Ρουμανίας, Τουρκίας, Ιταλίας και Ισπανίας.

Eπιστροφή στο σχολείο με Self-test τη Δευτέρα 10 Ιαν.

Ενημερώνουμε τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, ότι επιστρέφουμε στο σχολείο τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022 με τροποποιημένα τα υγειονομικά πρωτόκολλα. Συγκεκριμένα την πρώτη εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου:

• Μαθητές και καθηγητές, είτε εμβολιασμένοι, είτε ανεμβολίαστοι, είτε νοσήσαντες μπορούν να προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων.
  • Μαθητές και καθηγητές, είτε εμβολιασμένοι, είτε ανεμβολίαστοι, είτε νοσήσαντες υποχρεούνται να έχουν κάνει Self-test την Κυριακή 9/1/2022 και να το δηλώσουν στην πλατφόρμα https://edupass.gov.gr/schools/
    Για να αποφευχθούν προβλήματα τη Δευτέρα κατά τον έλεγχο μέσω του edupass, παρακαλούμε να δηλωθεί το αποτέλεσμα του self-test μέχρι το βράδυ της Κυριακής.
  • Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλους τους χώρους του σχολικού συγκροτήματος.
  • Για τις περαιτέρω διαδικασίες θα ενημερώνονται έγκαιρα και έγκυρα οι μαθητές δια ζώσης στο σχολείο και οι γονείς τους μέσω emails και SMS.