Η ΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΜΑΤΟΣ

9 Δεκεμβρίου 2018 - Ελληνική Λογοτεχνία

Το βιβλίο αυτό αποτελείται από 27 μελέτες που παρουσιάστηκαν ως εισηγήσεις στο διεθνές Συμπόσιο για την ποίηση του Καβάφη, το οποίο έγινε στην Αγία Νάπα της Κύπρου, από τις 4 έως τις 16 Απριλίου 1997. Το συμπόσιο οργάνωσε το Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου, στο πλαίσιο του καθιερωμένου πλέον θεσμού «Σεφέρεια», τον οποίο ο Δήμος Αγίας Νάπας θέσπισε στη μνήμη του Γιώργου Σεφέρη. Η θεματική που καλύπτει ο τόμος αντανακλά τη θεματική του Συμποσίου όπως αυτή είχε οριστεί στον τίτλο του: «»Νερά της Κύπρου, της Συρίας και της Αιγύπτου, αγαπημένα των πατρίδων μας νερά»: μοντερνισμός, κοσμοπολιτισμός και διαπολιτισμικές σχέσεις στην ποίηση του Καβάφη». Οι βασικές ενότητες, στις οποίες διακρίνονται τα δοκίμια του τόμου, καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα προσεγγίσεων που, είτε πιο εξειδικευμένα είτε συνδυαστικά, σχολιάζουν θέματα και ζητήματα, τα οποία άπτονται των τριών αυτών κρίσιμων εννοιών στο έργο του Αλεξανδρινού. Πρόκειται για έννοιες βιοτικής και κοσμοθεωρητικής υφής, πολιτικού, κοινωνικού και θρησκευτικού χαρακτήρα, που ο Καβάφης προδρομικά σχολίασε με τη διαλεκτική ποιητική τού «εν μέρει και εν μέρει», αναλύοντας ποιητικά ειδικές συμπεριφορές και συλλογικές απορίες, οι οποίες προκύπτουν από τις εθνολογικές, γλωσσικές και θρησκευτικές προσμίξεις σε μεταβατικές περιόδους. (Από τον Πρόλογο της έκδοσης)