25ο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης

Στο Ηράκλειο πραγματοποιείται
από 12 έως 20 Απριλίου 2019 το
25ο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης και διοργανώνεται από την Διεθνή Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF – International School Sports Federation), σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης, τον Δήμο Ηρακλείου, την Περιφέρεια Κρήτης καθώς και με την υποστήριξη των Δήμων Αρχανών – Αστερουσίων & Χερσονήσου.

Συμμετέχουν οι 64 πρωταθλήτριες σχολικές ομάδες καλαθοσφαίρισης  (κοριτσιών και αγοριών) από 32 χώρες του κόσμου. Είναι αυτονόητο ότι στο πλαίσιο αυτό, η εκπαίδευση έχει πρωτεύοντα ρόλο και η συμμετοχή της καθοριστική σημασία. Το σχολείο μας κληρώθηκε και “υιοθέτησε” την Ελληνική ομάδα “Greece2” των Εκπαιδευτηρίων Λαμπίρη.

Η ομάδα μας κέρδισε τον πρώτο της αγώνα επί της σχολικής ομάδας της Εσθονίας με αποτέλεσμα 22-96 και ευχόμαστε να συνεχίσει τη νικηφόρα πορεία της.

Στις 19:30 πραγματοποιήθηκε η Τελετή Έναρξης στο Κλειστό Γυμναστήριο Αρένα -Δύο Αοράκια.