2η εξεταστική περίοδος Ιουνίου 2018

Ανακοινώνεται ότι οι επαναληπτικές ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις της περιόδου Ιουνίου 2018 (2η εξεταστική περίοδος), όπου οι μαθητές θα επανεξεταστούν στα μαθήματα στα οποία έχουν παραπεμφθεί,  θα  πραγματοποιηθούν τις ημέρες

• Πέμπτη 21/6
  • Παρασκευή 22/6
  • Δευτέρα 25/6
  • Τρίτη 26/6

Το πρόγραμμα των εξετάσεων θα αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου. Όλοι οι μαθητές να προσέρχονται το πρωί στις 8:15.

Τα αποτελέσματα προαγωγής/απόλυσης ή επανάληψης της τάξης λόγω βαθμολογίας θα αναρτηθούν την Τετάρτη 27/6 στις 14:30 στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

Αριστούχοι μαθητές σχολικού έτους 2017-2018

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των Καθηγητών
του 12ου Γυμνασίου Ηρακλείου
συγχαίρουν τους μαθητές μας,
οι οποίοι προάγονται ή απολύονται
και
ιδιαιτέρως επαινούν
τους μαθητές που αρίστευσαν
κατά το σχολικό έτος 2017-2018
.

Δελτίο τύπου στην εφημερίδα «Πατρίς»

Αποτελέσματα 1ης εξεταστικής Ιουνίου 2018 – Υποστηρικτικά μαθήματα – 2η εξεταστική περίοδος

Ανακοινώνεται ότι τα αποτελέσματα των προαγωγικών/απολυτήριων εξετάσεων της 1ης εξεταστικής περιόδου Ιουνίου 2018 και των κατ’ ιδίαν διδαχθέντων, αναρτήθηκαν στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου μας την Τρίτη στις 12/6/2018 στις 14:00.

Οι έλεγχοι προόδου θα δίδονται στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών
από την Πέμπτη 14/6/2018 και ώρες 8:00 έως 14:00

Μέσα σε δύο (2) εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων οι κηδεμόνες των μαθητών μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο σχολείο για αναβαθμολόγηση. Η αίτηση συνοδεύεται από το προβλεπόμενο παράβολο για το κάθε μάθημα.

Υπενθυμίζουμε ότι βάσει του ΠΔ Υπ. Αρ. 126/2016, άρθρο 12:
α. Ο μαθητής κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης,
Ι) όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10)
ή
ΙΙ) όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13).

β. Αν δεν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις προαγωγής ή απόλυσης,
ο μαθητής παραπέμπεται
σε επαναληπτική εξέταση στη 2η εξεταστική περίοδος Ιουνίου
και οι κατ’ ιδίαν διδαχθέντες στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου,
στα μαθήματα στα οποία
ο βαθμός ετήσιας επίδοσης είναι μικρότερος από δέκα (10).

Το πρόγραμμα υποστηρικτικής διδασκαλίας, για τους μαθητές που παραπέμπονται στην 2η εξεταστική περίοδο Ιουνίου 2018, θα πραγματοποιηθεί από 13 έως 20 Ιουνίου.

Η 2η εξεταστική περίοδος θα πραγματοποιηθεί από 21 έως 26 Ιουνίου 2018.

Μαθήματα και εξετάσεις πιστοποιησης Γλωσσομάθειας Αγγλικών & Πληροφορικής

Το ΥΠΠΕΘ προτίθεται να δώσει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες που θα φοιτήσουν στη Γ΄ Γυμνασίου από το σχολικό έτος 2018-2019 να παρακολουθήσουν:

•  πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 (καλή γνώση της γλώσσας-‘’lower’’) στην αγγλική γλώσσα

ή

• πρόγραμμα για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μετά το πέρας του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος, επί 3 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως.
Στο τέλος του σχολικού έτους οι μαθητές/τριες που θα παρακολουθήσουν  τα μαθήματα αυτά θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν δωρεάν
στις εξετάσεις αγγλικής του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (επιπέδου Β2)
ή
στη διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ.

Για τον σκοπό αυτό και τον ορθό και έγκαιρο προγραμματισμό των τμημάτων, καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που αποφοιτούν από τη Β΄ Γυμνασίου κατά το τρέχον σχολικό έτος και επιθυμούν τη συμμετοχή των παιδιών τους σε ένα από τα δύο προγράμματα να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους, συμπληρώνοντας τη συνημμένη δήλωση και παραδίδοντάς την στο σχολείο μέχρι τις 12 Ιουνίου 2018.

Καθηγητής του σχολείου μας – Μέντορας στην Ολυμπιάδα Χημείας

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών
συγχαίρουν
τον καθηγητή μας κο Γεώργιο Μελιδωνέα
για την επιλογή του από την Ένωση Ελλήνων Χημικών
ως Μέντορα
της Ολυμπιακής ομάδας της Ελλάδας
όπου θα προετοιμάσει και συνοδεύσει την ομάδα
στην 50η IChO (Ολυμπιάδα Χημείας)

Επίδοση ελέγχων προόδου Β΄ τετραμήνου

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας,
ότι την Πέμπτη 31 Μαΐου 2018 από το πρωί στις 9:00,
θα δίδονται οι έλεγχοι προόδου των παιδιών τους,
για το Β΄τετράμηνο σχολ. έτους 2017-2018.

Επίσης επισημαίνουμε τη λήξη της προθεσμίας ηλεκτρονικής δήλωσης-εγγραφής των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου σε Γενικά/Επαγγελματικά Λύκεια, στις 6/6/2018 ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:00
Μέσω του ιστότοπου: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/ είναι απαραίτητη η χρήση των κωδικών TAXISNET  και του Αριθμού Μητρώου του/της μαθητή/μαθήτριας.

Ραδιοφωνική συνέντευξη

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 ο Διευθυντής του σχολείου μας, Γιώργος Παυλίδης, μαζί με τις καθηγήτριες Ευαγγελία Καλοψικάκη & Έφη Ροκαδάκη συμμετείχαν στην εκπομπή «Όλα βαίνουν καλώς» στο Κόκκινο Κρήτης 88,4 FM με οικοδέσποινα τη Μαρία Χρονάκη.

Μίλησαν για το σχολείο μας, το δυναμικό του, τις δράσεις-εκδηλώσεις & τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018 και μοιράστηκαν το όραμα τους για ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία, αλλά κυρίως ένα σχολείο που θα δίνει στους μαθητές του διεξόδους και προοπτικές.