Erasmus+ “PREETI language” – Διαδικτυακή συνάντηση 10/5/2021

Τη Δευτέρα 10/5/2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών και καθηγητών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ERASMUS+ “PREETI LANGUAGE” από την Ελλάδα, την Ιταλία, την Πολωνία, τη Ρουμανία, την Ισπανία και την Τουρκία. Η κάθε χώρα είχε ετοιμάσει 5 ερωτήσεις σε σχέση με την επίδραση των γλωσσών των εν λόγω χωρών τόσο μεταξύ τους, όσο και στην Αγγλική γλώσσα και οι συμμετέχοντες έπαιξαν ένα διαδραστικό παιχνίδι  Kahoot απαντώντας σε 30 ερωτήσεις. Οι μαθητές της ομάδας Erasmus του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση, είτε από το χώρο του σχολείου, είτε από τον προσωπικό τους ηλεκτρονικό υπολογιστή, ενώ οι μαθητές Χριστίνα Αρνοπούλου (Α6), Μηνάς Παπαλεωνίδας (Γ2) και Φιλία Χατζηπαράσχου (Γ6) παρουσίασαν τις ερωτήσεις της ομάδας μας και εξήγησαν την ελληνική προέλευση και την ετυμολογία λέξεων που χρησιμοποιούνται στα αγγλικά. Η δράση αυτή έφερε τους μαθητές από τις 6 αυτές χώρες κοντά, τους έδωσε την ευκαιρία να συναντηθούν, να παίξουν και να μάθουν και απέδειξε ότι το πρόγραμμα ERASMUS+, ακόμα και αυτή τη δύσκολη περίοδο, είναι εδώ. Ελπίζουμε ότι σύντομα θα μπορέσουμε να συναντήσουμε τους εταίρους μας από κοντά και ζήσουμε την εμπειρία δια ζώσης και όχι από την οθόνη του υπολογιστή μας!