World Water Day 22/3

Στις 22-3-2021 στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Νερού (WORLD WATER DAY) πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση της ομάδας Erasmus+ του σχολείου μας με τις ομάδες από τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ERASMUS+ “FROM LOCAL TO GLOBAL ENVIRONMENTAL AWARENESS”.
Οι μαθητές και οι καθηγητές μας συναντήθηκαν διαδικτυακά με τους εταίρους από Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ισπανία και Τουρκία. Παρουσίασαν τα προβλήματα που σχετίζονται με το νερό στις περιοχές τους, αντάλλαξαν απόψεις, έπαιξαν παιχνίδια και συζήτησαν για τις λύσεις που υπάρχουν.
Η ομάδα μας παρουσίασε το πρόβλημα της ρύπανσης από πλαστικά στη Μεσόγειο θάλασσα, τονίζοντας ότι είναι επιτακτική η ανάγκη για περιορισμένη χρήση των πλαστικών στην καθημερινή μας ζωή. Οι μαθήτριες της Γ τάξης Γκανά Ανδριάνα, Ζουμπουλάκη Μελίνα και Μπουντάση Λύδια ανέλαβαν να παρουσιάσουν ως εκπρόσωποι της ομάδας μας, ενώ οι υπόλοιποι μαθητές συμμετείχαν στη συνάντηση από το σπίτι τους.

Για να δείτε στιγμιότυπα από τη δράση επιλέξτε ΕΔΩ.