Δράση με την ηθοποιό & σκηνοθέτιδα Σοφία Δερμιτζάκη

Το 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου ευχαριστεί θερμά τη διακεκριμένη ηθοποιό και σκηνοθέτιδα Σοφία Δερμιτζάκη που μας έκανε τη τιμή να παρευρεθεί στο σχολείο μας την Παρασκευή 13/5/2022, ύστερα από πρόσκληση των φιλολόγων Μαρίας Παπαχρονάκη, Εμμανουέλας Παπαδοπούλου, Ειρήνης Μουδατσάκη & Πολυτίμης Γκιαουράκη. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της δράσης που έχουν οργανώσει με τίτλο “Μαθαίνω βιωματικά – γίνομαι ηθοποιός (παίζουμε την Ελένη)”.

Οι μαθητές μας αποκόμισαν από την κα Δερμιτζάκη σημαντικές πληροφορίες για την τέχνη του θεάτρου και το ρόλο του ηθοποιού. Βίωσαν την υποκριτική τέχνη μέσα από διασκευές σκηνών της τραγωδίας “Ελένη του Ευριπίδη” στην κρητική διάλεκτο, τις οποίες είχαν δουλέψει κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Ο ενθουσιασμός ήταν διάχυτος κι ευελπιστούμε η θεατρική τέχνη να έχει αγγίξει τις καρδιές τους.