Εκπαιδευτική εκδρομή στο Παρίσι

Το χρονικό διάστημα από 12 έως 15 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια πρόσκλησης από το Ελληνικό Γυμνάσιο Παρισιού Chatenay-Malabry, εκπαιδευτική εκδρομή στο Παρίσι, 19 μαθητών με συνοδούς τους καθηγητές Πολυτίμη Γκιαουράκη και Χρήστο-Συμεών Σολάκη.

Περιηγήθηκαν στο Τροκαντερό με την ωραιότερη θέα στον Πύργο του Άιφελ, στην Arc de Triomphe, τη διάσημη λεωφόρο των Champs Elysées, το Mικρό και το Mεγάλο Παλάτι, το περίφημο Πολεμικό Μουσείο, όπου είναι θαμμένος ο Ναπολέων, την Place de la Concorde (το σημείο που διαδραματίστηκαν τα σημαντικότερα γεγονότα της ιστορίας της Γαλλικής επανάστασης), την Place de la Madeleine, τα πολυσύχναστα boulevards, το εντυπωσιακό κτίριο της Όπερας, τον παλιό σιδηροδρομικό σταθμό που σήμερα έχει μετατραπεί στο Μusée  d’ Orsay, την Γαλλική Ακαδημία, την Place du Châtelet, το Δικαστικό Μέγαρο, την νέα γέφυρα Pont Neuf & το Δημαρχείο της πόλεως, την  Παναγία των Παρισίων, την Εκκλησία του Saint Sulpice, τις καλλιτεχνικές γειτονιές γύρω από το Saint-Germain-des-Prés με τα διάσημα καφέ, την Σχολή Καλών Τεχνών.

Επίσης επισκέφθηκαν το Ελληνικό Γυμνάσιο Παρισιού Chatenay-Malabry και το Μουσείο του Λούβρου και περπάτησαν τη  λεωφόρο των Ηλυσίων Πεδίων (Avenue des Champs-Elysees). Ακολούθησε ολοήμερη εκδρομή στην υπέροχη Νορμανδία  (Όνφλερ, Ντοβίλ, Tροβίλ). Την τελευταία ημέρα επισκέφθηκαν την Πλατεία της Βαστίλης και τις συνοικίες Μαραί,, Quartier Latin και τον Άγιο Σουλπίκιο.