Study visit Ιταλών καθηγητών στα πλαίσια Erasmus+ (KA1)

Στις 21 & 23 Νοεμβρίου 2022 είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε στο 6ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου και στο 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου μας τρεις εκπαιδευτικούς από σχολεία της Ιταλίας, το I.I.S. Biagio Pascal – Romentino, το Istituto d’Istruzione Superiore Statale “E. Fermi” – Arona και το IIS Galileo Ferraris-Vercelli.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 κινητικότητας εκπαιδευτικών του τομέα σχολικής εκπαίδευσης και σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό οργανισμό ErasmusLearn. Οι φιλοξενούμενοι καθηγητές παρακολούθησαν δειγματικές διδασκαλίες και είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις για  ομοιότητες και διαφορές των εκπαιδευτικών μας συστημάτων, την Ειδική Αγωγή – συμπερίληψη καθώς και για τους μεθόδους διαχείρισης προβλημάτων στην καθημερινή σχολική ζωή.