Διάκριση σε Πανελλήνιο διαγωνισμό για το χρήμα και την Ε.Ε.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρουν τους μαθητές του τμήματος Γ4 οι οποίοι με υπεύθυνο τον καθηγητή Τεχνολογίας κο Ζαχαρία Πατεράκη συμμετείχαν και κατέκτησαν την 17η θέση στον 5ο Εθνικό Διαδικτυακό Διαγωνισμό Γνώσεων για το χρήμα “European Money Quiz”. Η Ελληνική Ένωση Τραπεζών (ΕΕΤ) και το Ελληνικό Τραπεζικό Ινστιτούτο (ΕΤΙ), διοργάνωσαν τον διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 μεταξύ 328 ομάδων & υποομάδων τάξεων από 69 σχολεία (32 Γυμνάσιο και 37 Λύκεια) της χώρας μας, δημόσια και ιδιωτικά με τη συμμετοχή 1232 μαθητών.

Σε επίπεδο συμμετοχής των σχολείων της Κρήτης, καταταχθήκαμε στην 3η θέση και στην 1η θέση από τα γυμνάσια. Στόχος του διαγωνισμού είναι η βελτίωση του χρηματοπιστωτικού εγγραμματισμού των μαθητών και των γνώσεων τους για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί από τη νικήτρια ομάδα στον 5ο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Γνώσεων για το χρήμα και την Ευρωπαϊκή Ένωση, που διοργανώνει η European Banking Federation (EBF) και θα διεξαχθεί δια ζώσης στις Βρυξέλλες στις 22/5/2022.