Το πείραμα του Ερατοσθένη στην Αυλή του σχολείου

Τη Πέμπτη 23 Μαρτίου 2023   πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας  το πείραμα του Ερατοσθένη υπό την καθοδήγηση της Πανελλήνιας ‘Ενωσης υπευθύνων εργαστηριακών κέντρων (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε), σε συνεργασία με το Iνστιτούτο Aστρονομίας, Aστροφυσικής, διαστημικών εφαρμογών και τηλεπισκόπησης του Eθνικού Aστεροσκοπείου Αθηνών. Στο πείραμα συμμετείχε μία ομάδα μαθητών από το τμήμα Β4 του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του κλάδου ΠΕ04Αγιομυργιαννάκη Αθανασία και Μαζαράκη Κωνσταντίνο.

Οι μαθητές μας δούλεψαν με συνέπεια και μεθοδικότητα και κατάφεραν να  μετρήσουν την ακτίνα της γης με μεγάλη ακρίβεια, χρησιμοποιώντας απλά υλικά όπως ένα μέτρο και τον κατακόρυφο στύλο του βόλεϊ. Είχε προηγηθεί ενημέρωση από τους καθηγητές για το θεωρητικό υπόβαθρο του πειράματος καθώς και του τρόπου διεξαγωγής των μετρήσεων.  Μάλιστα το συγκεκριμένο πείραμα συνδυάζει γνώσεις από διάφορες επιστήμες, αναδεικνύοντας τη σημασία της παρατήρησης και του πειράματος σε διαχρονικό επίπεδο και την αξία της Διαθεματικότητας-Διεπιστημονικότητας κατά την διδασκαλία, καθιστώντας τα μάλιστα αναπόσπαστα συστατικά της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Παράλληλα, οι βιωματικές και ανακαλυπτικές δραστηριότητες βοηθούν και στην ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας μεταξύ των μαθητών μας.