Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Γόρτυνα

Την Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2019 η ομάδα μαθητών και καθηγητών του προγράμματος “Ανθρώπινα Δικαιώματα στον κόσμος μας, διαμέσω της Ιστορίας” πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο της Γόρτυνας.
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μαριδάκη Σταυρούλα, Έφορο αρχαιοτήτων του Δήμου Γόρτυνας, για την τόσο εμπεριστατωμένη ξενάγηση που ξεκινούσε από τα μυθικά χρόνια της Ευρώπης και του Δία και περνούσε στην αρχαία Ελλάδα, στους ρωμαϊκούς χρόνους, στο Βυζάντιο και στην πρωτοχριστιανική περίοδο κι έφτανε ως τις μέρες μας.
Οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή και με τη “Βασίλισσα των Επιγραφών” όπως ονομάζεται η Δωδεκάδελτος επιγραφή των νόμων σε Δωρική διάλεκτο του 510 πΧ. που διδάσκεται στις νομικές σχολές του κόσμου. Και διασφάλιζε τα δικαιώματα παιδιών, γυναικών και δούλων σε εποχή που προηγούνταν της δημοκρατικής Αθήνας του Περικλή όπου η γυναίκα ήταν κλεισμένη σε γυναικωνίτη.