«Πως θα πάμε; … με τα πόδια!» EECS NET EDS

Στις 18/2/2023 παρουσιάστηκε στην καταληκτική Ημερίδα του Προγράμματος Cos4Cloud του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ (Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών), με τίτλο «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία & Επιστήμη των Πολιτών. Δράσεις και Προοπτικές», το έργο με τα αποτελέσματά του.

Το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση αυτή,  με την πεζοπορική ομάδα «Πως θα πάμε; … με τα πόδια» παρουσιάζοντας το έργο της. Υπεύθυνες καθηγήτριες Καλοψικάκη Ευαγγελία και Ροκαδάκη Ευφροσύνη.

Οι μαθητές μας χρησιμοποιώντας ως παρατηρητήριο την πλατφόρμα Pl@ntNet  διερεύνησαν την χλωρίδα  των περιοχών που επισκέφτηκαν. Ως παρατηρητές του περιβάλλοντος, φωτογράφισαν  φυτά, τα αναγνώρισαν μέσω της πλατφόρμας  και την ανατροφοδότησαν, συμβάλλοντας έτσι στον εμπλουτισμό της. Με αυτή τη δράση ενσωματώθηκε η ΕτΠ (Επιστήμη των Πολιτών) στην σχολική μας πραγματικότητα. Έτσι οι μαθητές μας ως  εθελοντές  επιστήμονες  συμβάλουν στην ενίσχυση της έρευνας για το περιβάλλον.