Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας & έκθεση έργων του Θεόφιλου

Την Τετάρτη 13/04/2022 τα τμήματα Α5, Α6 και Α7 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά όπου γνώρισαν και χρησιμοποίησαν τα τεχνολογικά και μηχανικά επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων, προσφέροντας τους μια μοναδική εμπειρία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους υπευθύνους του μουσείου για την άψογη ξενάγηση και παρουσίαση των εκπληκτικών εφευρέσεων των αρχαίων Ελλήνων.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν την έκθεση «“απ’ τη μεριά των σοφών και των τρελών”: Εικαστικό αφιέρωμα στον Θεόφιλο Κεφαλά-Χατζημιχαήλ» που φιλοξενείται στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου, όπου θαύμασαν τρία αυθεντικά έργα του Θεόφιλου, μαζί με ένα ακόμα που βρισκόταν στην κατοχή του και αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για τον ζωγράφο, καθώς και δημιουργίες από 80 και πλέον διακεκριμένους Έλληνες εικαστικούς.