Immigration Project – Πρόγραμμα Μετανάστευση

Το σχολείο μας με ιδιαίτερη χαρά υποδέχεται τους 42 μαθητές και 3 καθηγητές του Ευρωπαϊκού Σχολείου Μονάχου, την περίοδο από  20-25 Οκτωβρίου 2019.

Η συνεργασία μας πραγματοποιείται στα πλαίσια του  “Immigration Project. The profiles in South” (Πρόγραμμα Μετανάστευση: το πορτραίτο των μεταναστών στον ευρωπαϊκό νότο). Από το σχολείο μας συμμετέχουν 66 μαθητές και 10 καθηγητές.

Παράλληλα στον ισόγειο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί έκθεση έργων ζωγραφικής μαθητών μας βάσει του παραπάνω θέματος του Project.

Την Τρίτη 22 Οκτωβρίου το πρόγραμμα έχει ως εξής:

1. τις τρεις πρώτες ώρες σε μικτές ομάδες πραγματοποιούνται δράσεις στις τάξεις,
  2. στη συνέχεια στην ολομέλεια στο χώρο εκδηλώσεων  πραγματοποιούνται
      • Παρουσίαση του προγράμματος εκπαίδευσης μαθητών-προσφύγων από τη Συντονίστρια Εκπαίδευσης Προσφύγων, κα Αρετάκη Κωνσταντίνα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτ/θμιας & Δευτ/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης
      • Παρουσίαση του Προγράμματος “Estia” Κρήτης από την Υπεύθυνη προγράμματος κα Καμπέλη Δήμητρα και τον Υπεύθυνο Εκπαιδευτικών θεμάτων προσφύγων κο Χάλεντ Ταχίρ
      • Προβολή της ταινίας μικρού μήκους από την “Κινηματογραφική ομάδα” του σχολείου μας.

• Παραδοσιακοί χοροί, ελληνικοί και των χωρών των μαθητών-προσφύγων.

Ευχαριστούμε για τις χορηγίες των προϊόντων, του μπουφέ με κρητικά εδέσματα και του γεύματος των  φιλοξενούμενων το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων και τις εταιρίες:

• Αλμπαντάκης ΑΕΕΒΕ Cretan Olive Μill,
  • Βασιλάκης Αρτοποιείο-Φούρνος.