Παρακολούθηση παράστασης “Αντιγόνη” του Σοφοκλή

Διδακτική επίσκεψη 140 μαθητών/τριών του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 5 Μαρτίου 2019 στο Θεατρικό Σταθμό Ηρακλείου, όπου παρακολούθησαν την παράσταση “Αντιγόνη” του Σοφοκλή από τη θεατρική Συντροφιά Ηρακλείου ΘΕ.Σ.Η. και τους Stravaganti NUOVI.
Η “Αντιγόνη” παρουσιάστηκε πιθανότατα στα Μεγάλα Διονύσια του 442 π.Χ και εκφράζει τους πνευματικούς προβληματισμούς που κυριαρχούσαν στην Αθήνα την περίοδο κατά την οποία ολοκληρωνόταν ο Παρθενώνας και ταυτόχρονα άρχιζε η σοφιστική.
Στο έργο αυτό, ένα από τα αρτιότερα της αρχαίας ελληνικής δραματουργίας, η θεματική της σύγκρουσης μεταξύ των νόμων της ηθικής και των νόμων της πολιτείας φτάνει στην κορύφωσή της, με τους δύο ήρωες να επαληθεύουν την τραγική τους υπόσταση, κρατώντας, μέχρι τέλους, τη θέση στην οποία τους έφερε η μοίρα.