Σχολικός εκφοβισμός – Ενημέρωση & συζήτηση μαθητών

Τη Τρίτη 8 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε δια ζώσης ενημερωτική δράση για τους μαθητές της Α Γυμνασίου (3 τμήματα),  με θέμα  «Σχολικός Εκφοβισμός – Bullying». Η  Κοινωνική Λειτουργός κα Αικατερίνη Λιμνιάτη, μέλος της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης μαθητών (Ε.Δ.Υ.) του σχολείου μας οργάνωσε και συντόνισε τη δράση.

Η δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας (6 Μαρτίου) κατά του Σχολικού Εκφοβισμού. Oι μαθητές, παρουσία των υπευθύνων καθηγητών, ενημερώθηκαν σχετικά με τον ορισμό, τις μορφές, τις συνέπειες και τους τρόπους αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού, συμμετείχαν σε μια εποικοδομητική και γόνιμη συζήτηση, παρακολούθησαν βίντεο  σχετικά με το θέμα, αναλύοντας στη συνέχεια τα μηνύματα που έλαβαν από αυτά. Η δράση θα ολοκληρωθεί την επόμενη εβδομάδα με την ενημέρωση και των υπολοίπων τμημάτων.