Αρχείο ημέρας 1 Απριλίου 2023

Ο Μικρασιατικός Ελληνισμός μέσα από τα μάτια των μαθητών

Την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Λύκειο Νέας Αλικαρνασσού Επιμορφωτική-Επιστημονική ημερίδα με θέμα: “Ο Μικρασιατικός Ελληνισμός μέσα από τα μάτια των σημερινών μαθητών/τριών: Καλές πρακτικές στη διδακτική πράξη”.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι καθηγήτριες Γκιαουράκη Πολιτίμη, Μουδατσάκη Ειρήνη & Παπαδοπούλου Εμμανουέλα, οι οποίες παρουσίασαν τα προγράμματα Σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιούν τη φετινή σχολική χρονιά με θέμα τον πολιτισμό και την ιστορία της Μικρασίας.

Υπεύθυνοι διοργάνωσης: Ιωάννα Ραμουτσάκη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων, σε συνεργασία με το ΓΕΛ Νέας Αλικαρνασσού και την κοινότητα συνεργασίας φιλολόγων σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου, παιδαγωγικής ευθύνης της.