Αρχείο ημέρας 13 Απριλίου 2019

25ο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης

Στο Ηράκλειο πραγματοποιείται
από 12 έως 20 Απριλίου 2019 το
25ο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης και διοργανώνεται από την Διεθνή Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF – International School Sports Federation), σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης, τον Δήμο Ηρακλείου, την Περιφέρεια Κρήτης καθώς και με την υποστήριξη των Δήμων Αρχανών – Αστερουσίων & Χερσονήσου.

Συμμετέχουν οι 64 πρωταθλήτριες σχολικές ομάδες καλαθοσφαίρισης  (κοριτσιών και αγοριών) από 32 χώρες του κόσμου. Είναι αυτονόητο ότι στο πλαίσιο αυτό, η εκπαίδευση έχει πρωτεύοντα ρόλο και η συμμετοχή της καθοριστική σημασία. Το σχολείο μας κληρώθηκε και “υιοθέτησε” την Ελληνική ομάδα “Greece2” των Εκπαιδευτηρίων Λαμπίρη.

Η ομάδα μας κέρδισε τον πρώτο της αγώνα επί της σχολικής ομάδας της Εσθονίας με αποτέλεσμα 22-96 και ευχόμαστε να συνεχίσει τη νικηφόρα πορεία της.

Στις 19:30 πραγματοποιήθηκε η Τελετή Έναρξης στο Κλειστό Γυμναστήριο Αρένα -Δύο Αοράκια.

Επιτόπια μελέτη των κρηνών του Ρεθύμνου

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019, η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου με θέμα “Ταξιδεύοντας στο παρελθόν της Κρήτης. Σταθμοί μας οι κρήνες του νησιού” πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη  στο Ρέθυμνο και επιτόπια μελέτη των κρηνών της πόλης.