5η Πανελλήνια & Ευρωπαϊκή ημέρα σχολικού αθλητισμού

Με το σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ», στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2018  πρόκειται να υλοποιηθούν εντός του σχολικού ωραρίου ορισμένες από τις παρακάτω αθλητικές δράσεις (μεμονωμένα ή συνδυαστικά), την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018:

• αερόβιες κινητικές δραστηριότητες δίνοντας έμφαση στο γρήγορο βάδην, καθώς επίσης και τρέξιμο, σκυταλοδρομία, ποδηλασία, σχοινάκι, χορός κ.ά.,
  • ομαδικά-ατομικά αθλήματα, καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, χειροσφαίριση, πετοσφαίριση, αντισφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση κ.ά. (με δυνατότητα δημιουργίας και μικτών ομάδων).

Σε περίπτωση κακοκαιρίας:
1) θα μετατεθεί η συγκεκριμένη δράση σε άλλη ημερομηνία  και
2) θα πραγματοποιηθεί το κανονικό πρόγραμμα μαθημάτων όπως έχει δοθεί στους μαθητές.

Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στις ανωτέρω αθλητικές δραστηριότητες απαιτείται:
α. έγκυρο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.),
β. ενυπόγραφη υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα με ευθύνη του οποίου θα εξασφαλίζεται η δυνατότητα συμμετοχής των μαθητών/τριών στις αθλητικές/φυσικές δραστηριότητες,
γ. κατάλληλη αθλητική ενδυμασία