Προσβάσιμες σε μαθητές ΑμΕΑ γίνονται 75 σχολικές μονάδες του Ηρακλείου!

Βήματα προς την κατάκτηση της απρόσκοπτης προσβασιμότητας  γίνονται στο Δήμο Ηρακλείου, σε μια προσπάθεια να γίνει πιο εύκολη η ζωή των συνανθρώπων μας οι οποίοι αντιμετωπίζουν καθημερινά τα “αποτελέσματα” της απουσίας σχετικών υποδομών αλλά και της έλλειψης ενσυναίσθησης.

“Πρόκειται για ένα έργο για την κατασκευή ραμπών και χώρων υγιεινής για την πρόσβαση και την εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ σε σχολικές μονάδες, το κόστος του οποίου φτάνει τα 480.901,65″ ευρώ, και χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα “ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ” ” αναφέρει ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, κ. Γιάννης Αναστασάκης.

Το έργο αφορά σε 75 ράμπες και 51 χώρους υγιεινής σε 75 σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Ηρακλείου, μια εκ των οποίων είναι το σχολείο μας.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο στο CRETALIVE.GR