Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2018

Ενισχυτική Διδασκαλία 2018-2019

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας ότι εκδόθηκε η Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2018-2019, η οποία αφορά την Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου και περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.
Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη του προγράμματος και με βάση τις διατάξεις της ανωτέρω Υ.Α. καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να συμπληρώσουν την ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ και να την καταθέσουν στο σχολείο μας μέχρι την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2018.
Για περισσότερες πληροφορίες ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

Δωρεάν μαθήματα & εξετάσεις πιστοποίησης στις ΤΠΕ

Σας ενημερώνουμε ότι το πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας στην αγγλική γλώσσα δεν θα πραγματοποιηθεί για το σχολικό έτος 2018-2019 λόγω του μικρού αριθμού ενδιαφερομένων μαθητών.
Καλούνται οι μαθητές/τριες της Γ΄ Τάξης Γυμνασίου που είχαν υποβάλει δήλωση ενδιαφέροντος για το πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας στην αγγλική γλώσσα ή δεν είχαν υποβάλει καθόλου δήλωση και που τώρα επιθυμούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ (Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνιών) να καταθέσουν υπογεγραμμένη από τους γονείς/κηδεμόνες την Υπεύθυνη Δήλωση μέχρι και την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018.
Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο του 2019, θα περιλαμβάνει σαράντα πέντε (45) ώρες διδασκαλίας – τρεις (03) ώρες την εβδομάδα και θα πραγματοποιείται αμέσως μετά τη λήξη του πρωινού προγράμματος εντός της σχολικής μονάδας.
Για περισσότερες πληροφορίες ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

Διδακτική επίσκεψη στο Ιστορικό Κέντρο του Ηρακλείου

Την Πέμπτη 18/10/2018 οι μαθητές του τμήματος Γ2 πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη, όπου αρχικά επισκέφτηκαν το Γραφείο Ενημέρωσης & Πληροφόρησης – InfoPoint και στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο Ιστορικό Κέντρο του Ηρακλείου την εποχή της Ενετοκρατίας, με τη χρήση ειδικής εφαρμογής εγκατεστημένης σε ταμπλέτες.

Ημέρα ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων Οκτωβρίου 2018

Ενημερώνουμε τους γονείς & κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας,
ότι για τον μήνα Οκτώβριο έχει οριστεί
η Δευτέρα 22/10/2018 και ώρες 11:45 – 14:00
ως ΗΜΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΟΥΣ
για την πρόοδο των παιδιών τους
και θέματα συμπεριφοράς.

Πρόγραμμα:

• 11:45 – 12:00 Ενημέρωση από τον Διευθυντή του σχολείου και τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων στην αίθουσα του γυμναστηρίου.
  • 12:00 – 14:00 Εξατομικευμένη ενημέρωση από τους καθηγητές στον 1ο όροφο του σχολείου.

79ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

Προκυρήχθηκε ο 79ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά, «Ο ΘΑΛΗΣ», που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.)

το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 9.00 π.μ.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές/τριες των Β΄ και Γ΄ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας, καθώς και όλων των τάξεων των Γενικών και των Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας, οι οποίοι και θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι και την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2018.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ