Αρχείο ημέρας 14 Σεπτεμβρίου 2019

Ενημέρωση γονέων για το πρόγραμμα Erasmus+ τη Δευτέρα 16/9

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας,
Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι το σχολείο μας θα συμμετάσχει την τρέχουσα σχολική χρονιά 2019-2020 καθώς και την επόμενη 2020-2021 στο πρόγραμμα ERASMUS+KA229 (Συνεργασία για Καινοτομία και Ανταλλαγή Καλών Πρακτικών) που είναι μία σύμπραξη ανταλλαγών μεταξύ σχολείων από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Οι δικοί μας εταίροι είναι η Πολωνία, η Τουρκία, η Ρουμανία, η Ιταλία και η Ισπανία.
Ο τίτλος του προγράμματος ERASMUS+  στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας είναι “Preeti Language” και αφορά στην ιστορία των γλωσσών , την εξέλιξή τους και την αλληλεπίδραση μεταξύ τους. Σκοπός του προγράμματος είναι να ενθαρρύνει τους μαθητές μας να μάθουν ξένες γλώσσες, να αγαπήσουν και να ανακαλύψουν τις ομορφιές της μητρικής τους γλώσσας, να εξασκήσουν την αγγλική που θα είναι και η γλώσσα στην οποία θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα και να τους δώσει εφόδια για την περαιτέρω ακαδημαϊκή και εργασιακή τους πορεία.
Το πρόγραμμα ξεκίνησε την 1η Σεπτεμβρίου 2019 και θα ολοκληρωθεί στις 31 Αυγούστου 2021, ενώ κατά τη διάρκειά του το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει πέντε εκπαιδευτικές επισκέψεις πέντε ημερών στις χώρες των εταίρων μας με έξοδα του προγράμματος. Σε κάθε επίσκεψη θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν 2 εκπαιδευτικοί και 4 μαθητές του γυμνασίου μας (σύνολο: 10 εκπαιδευτικοί και 20 μαθητές). Το πρόγραμμα των επισκέψεων έχει ως εξής:

Νοέμβριος 2019 Ιταλία
Μάρτιος 2020 Τουρκία
Μάιος 2020 Ελλάδα
Σεπτέμβριος 2020 Ρουμανία
Μάρτιος 2021 Ισπανία
Ιούνιος 2021 Πολωνία

Να σημειωθεί ότι οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν θα φιλοξενηθούν από οικογένειες μαθητών των σχολείων που θα επισκεφτούν, ενώ αντίστοιχα τον Μάιο 2020 θα κληθούν να ανταποδώσουν τη φιλοξενία.

Το ERASMUS+  θα είναι μια υπέροχη εμπειρία για τα παιδιά μας.

Καλούμε τους γονείς/κηδεμόνες να παρευρεθούν στην ενημέρωση που θα γίνει τη Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2019 στις 18:30 στο χώρο του σχολείου.