Αρχείο μηνός Μάιος 2021

Συμμετοχή σε δράση για την Κρητική υφαντική τέχνη

Στις 21 Μαΐου, ημέρα καθιερωμένη από τον Ο.Η.Ε. ως παγκόσμια ημέρα Πολιτισμικής Ποικιλομορφίας και με συντονισμένες δράσεις σε όλο τον κόσμο, η φιλόλογος του σχολείου μας Αλκυόνη Αδαμάκη ως μέλος της ομάδας του Π.τ.Ο. (Πανεπιστημίου των Ορέων) και εκπροσωπώντας το 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, ερχόμενη σε επαφή με τον Πολιτιστικό σύλλογο του Κουσέ, οργάνωσαν με την κυρία Αμαλία Φιλιππάκη, συντονίστρια Εκπαίδευσης για την Αειφορία του ΠΕΚΕΣ Κρήτης δράση με θέμα την ανάδειξη της Κρητικής Υφαντικής Τέχνης.

Το αποτέλεσμα αυτής της δράσης ήταν μοναδικό. Οι γυναίκες του χωριού άνοιξαν τις κασέλες τους και με γιορτινή διάθεση άπλωσαν τα προγονικά υφαντά τους στην πλατεία του χωριού όπου είναι τοποθετημένη και η προτομή του αγωνιστή Μ. Κουρμούλη γεμίζοντας την με μοναδικά χρώματα και λαμπερή ενέργεια στολίζοντας τις ψυχές μας.

Ενημέρωση επαγγελματικού προσανατολισμού από την Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης

Την Τρίτη 18 Μαΐου, μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο του επαγγελματικού προσανατολισμού, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαδικτυακά μία ενημέρωση από το Πανεπιστήμιο Κρήτης και την Ιατρική Σχολή.

Στη δράση, που οργάνωσε η φιλόλογος του σχολείου μας κ. Φουντά Γεωργία σε συνεργασία με την υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων κ. Ζαχαράτου Αγγελική, ο καθηγητής φαρμακολογίας, κ. Χαραλαμπόπουλος Ιωάννης, παρουσίασε ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την Ιατρική Σχολή, ενώ πρόθυμα απάντησε σε όλες τις απορίες των μαθητών μας σχετικά με τη λειτουργία της σχολής, το πρόγραμμα σπουδών και τις επαγγελματικές διεξόδους.

Ευχαριστούμε θερμά την Ιατρική Σχολή Κρήτης για την εξαιρετική αυτή πρωτοβουλία και ιδιαίτερα τον κ. Χαραλαμπόπουλο για την πολύτιμη βοήθειά του στους μαθητές μας, που αναζητούν έγκυρη ενημέρωση και υποστήριξη στην απαιτητική αυτή φάση της ζωής τους.

Erasmus+ “PREETI language” – Διαδικτυακή συνάντηση 10/5/2021

Τη Δευτέρα 10/5/2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών και καθηγητών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ERASMUS+ “PREETI LANGUAGE” από την Ελλάδα, την Ιταλία, την Πολωνία, τη Ρουμανία, την Ισπανία και την Τουρκία. Η κάθε χώρα είχε ετοιμάσει 5 ερωτήσεις σε σχέση με την επίδραση των γλωσσών των εν λόγω χωρών τόσο μεταξύ τους, όσο και στην Αγγλική γλώσσα και οι συμμετέχοντες έπαιξαν ένα διαδραστικό παιχνίδι  Kahoot απαντώντας σε 30 ερωτήσεις. Οι μαθητές της ομάδας Erasmus του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση, είτε από το χώρο του σχολείου, είτε από τον προσωπικό τους ηλεκτρονικό υπολογιστή, ενώ οι μαθητές Χριστίνα Αρνοπούλου (Α6), Μηνάς Παπαλεωνίδας (Γ2) και Φιλία Χατζηπαράσχου (Γ6) παρουσίασαν τις ερωτήσεις της ομάδας μας και εξήγησαν την ελληνική προέλευση και την ετυμολογία λέξεων που χρησιμοποιούνται στα αγγλικά. Η δράση αυτή έφερε τους μαθητές από τις 6 αυτές χώρες κοντά, τους έδωσε την ευκαιρία να συναντηθούν, να παίξουν και να μάθουν και απέδειξε ότι το πρόγραμμα ERASMUS+, ακόμα και αυτή τη δύσκολη περίοδο, είναι εδώ. Ελπίζουμε ότι σύντομα θα μπορέσουμε να συναντήσουμε τους εταίρους μας από κοντά και ζήσουμε την εμπειρία δια ζώσης και όχι από την οθόνη του υπολογιστή μας!

Υποστηρίξτε τη συμμετοχή του σχολείου μας στο Bravo Schools

Υποστηρίξτε με τις ψήφους σας τις δράσεις του σχολείου μας που συμμετέχουν στον διαγωνισμό “Bravo Schools”.
Εικονική επιχείρηση “bourboulithres” και Τεχνολογία.

Ταινίες μικρού μήκους από την Κινηματογραφική μας ομάδα “CINEpeace”.

Η πρωτοβουλία «Bravo Schools» στοχεύει στην ανάδειξη των πιο ολοκληρωμένων εκπαιδευτικών προσεγγίσεων σε θέματα κοινωνικής υπευθυνότητας που σχετίζονται με τους 17 Παγκόσμιους Στόχους των Ηνωμένων Εθνών για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.

Προγραμματισμός επιστροφής στο σχολείο

Στις 10 Μαΐου επιστρέφουν στις τάξεις τους όλοι οι μαθητές της Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης με δήλωση αυτοδιαγνωστικού τεστ, παράλληλα με τα ισχύοντα προληπτικά μέτρα. Πληροφορίες στο self-testing.gov.gr.