Αρχείο μηνός Απρίλιος 2021

Συμμετοχή στο 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Συμμετέχουμε με την ταινία μικρού μήκους “The window” της Κινηματογραφικής μας ομάδας “CINEpeace”: http://ira.digifest.info/2021/03/window-12.html
Οι μαθήτριες Μελίνα Ζουμπουλάκη και Ιωάννα Προγούλη και η υπεύθυνη καθηγήτρια Ειρήνη Αποστολάκη εκπροσώπησαν την ομάδα κατά την παρουσίαση της ταινίας στο Μαθητικό Φεστιβάλ.
Παρακολουθείτε τις δράσεις του σχολείου στο κανάλι μας στο Youtube.

Δράσεις για τη «Ρητορική μίσους»

Η ρητορική μίσους είναι ένα φαινόμενο που εκφράζεται από τους ανθρώπους με ένα διαδικτυακό περιεχόμενο (σχόλιο) που στοχεύει κάποιον άλλον άνθρωπο με βάση κάποια χαρακτηριστικά του και έχει την πρόθεση της υποκίνησης, διάδοσης ή προώθησης μίσους». Ο ερευνητής (Hawdon, 2015), αναφέρει ότι όσο περισσότερο οι έφηβοι χρησιμοποιούν το διαδίκτυο, τόσο περισσότερο κινδυνεύουν να συναντήσουν ή να είναι θύματα διαδικτυακής ομιλίας ή μίσους. Τις περισσότερες φορές τα παιδιά και οι έφηβοι αναγνωρίζουν τη «ρητορική μίσους» ως φυσιολογική όμως δεν είναι. Η ανώνυμη, φτηνή και εύκολη πρόσβαση καθιστά τον στόχο να εκφραστεί πιο εύκολα ένα σχόλιο μίσους. Το 92% χρηστών διαδικτύου πιστεύουν ότι η αλληλεπίδραση μέσω κοινωνικού διαδικτύου επιτρέπει στους ανθρώπους να εκφραστούν πιο επιθετικά από ό,τι σε καταστάσεις εκτός σύνδεσης.

Μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες πρόκειται να υλοποιηθούν διαδικτυακές δράσεις ανά τμήμα με συντονίστριες την ψυχολόγο κα Μουντάκη και την κοινωνική λειτουργό κα Λιμνιάτη της ΕΔΕΑΥ του σχολείου μας.

Εσπερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού για τη Γ΄ γυμνασίου

Σας γνωρίζουμε-υπενθυμίζουμε ότι το Τμήμα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Κ.Ε.Σ.Υ. Ηρακλείου παρέχει υπηρεσίες σε μαθήτριες και μαθητές, καθώς και στους γονείς τους, διευκολύνοντας τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους επιλογές.
Στα πλαίσια αυτής της συνεργασίας, σας ενημερώσουμε για  την πραγματοποίηση  Διαδικτυακών Εσπερίδων Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Κ.Ε.Σ.Υ. Ηρακλείου για τους γονείς μαθητών,
των Γυμνασίων του Ν. Ηρακλείου:

# Τετάρτη 14/4/2021: «Πανελλήνιες 2021» – Εσπερίδα για γονείς Γ ΄ΕΠΑΛ ώρα 18.00-20.00 μ.μ.
# Παρασκευή 16/4/2021:  – Εσπερίδα για την  Α΄ και Β΄ ΓΕ.Λ. – ώρα 18.00-20.00 μμ «Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση  . Ρωτώ & μαθαίνω για τις Πανελλήνιες 2021»
# Παρασκευή 14/5/2021: «Διαδρομές μετά το Γυμνάσιο» – Εσπερίδα για γονείς . ώρα 18.00-20.00 μ.μ

Τις διαδικτυακές Εσπερίδες μπορούν να παρακολουθήσουν και μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων των Γυμνασίων.
Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας webex

Άνοιξε η πλατφόρμα για τους Δικαιούχους της «Ψηφιακής Μέριμνας»

Από σήμερα, Δευτέρα 5 Απριλίου, ξεκινούν να υποβάλλουν αιτήσεις επιχορήγησης οι δικαιούχοι του Α’ Κύκλου του προγράμματος «Ψηφιακή Μέριμνα». Δίδεται επιδότηση 200€ για κάθε εξαρτώμενο τέκνο για την αγορά ηλεκτρονικού εξοπλισμού με τον οποίο θα διευκολυνθεί η συμμετοχή των μαθητών στην τηλεκπαίδευση.

Για περισσότερες πληροφορίες και για να καταθέσετε την αίτησή σας, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.digital-access.gov.gr ή απευθείας την ηλεκτρονική πλατφόρμα υποβολής αιτήσεων δικαιούχων στη διεύθυνση https://beneficiary.digital-access.gov.gr/. Οι αιτούντες εισέρχονται στην πλατφόρμα του προγράμματος χρησιμοποιώντας τους προσωπικούς κωδικούς του taxisnet και συμπληρώνουν τα στοιχεία που τους ζητούνται. Ο Αριθμός Μητρώου του μαθητή αναγράφεται στον έλεγχο Α’ τετραμήνου που έλαβαν οι γονείς στα emails τους.